Μπακς – Νετς 117-114: Μαγικός Γιάννης έκανε «49αρα» και πάτησε το Μπρούκλιν

Μπακς - Νετς: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια μαγική εμφάνιση και οδήγησε τους Μπακς στην νίκη επί των Νετς με 117-114, με αποτέλεσμα η ομάδα από το Μιλγουόκι να ανέβει στο 40-24, ενώ οι φιλοξενούμενοι να πέσουν στο 43-22.

ΟΙ Νετς είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και πάτησαν το γκάζι, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-28). Οι Μπακς αντέδρασαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 34-22, ανέτρεψαν τις καταστάσεις και είχαν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-59).

Παρότι η ομάδα από το Μιλγουόκι είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Νετς πίεσαν και κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-90). Αν και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι Νετς προηγήθηκαν με έξι πόντους (96-90, 38′), οι Μπακς πέρασαν μπροστά και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων νίκησαν με 117-114.

Από τους Μπακς ξεχώρισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 49 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 35:40 λεπτά, ενώ οι Μίντλετον και Χόλιντει σκόραραν από 26 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς διακρίθηκαν οι Ντουράντ και Ίρβινγκ με 42 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 28-37, 62-59, 90-90, 117-114