Μπαρτσελόνα – Εφές 81-86: Πρωταθλητές Ευρώπης οι Τούρκοι

Μπαρτσελόνα - Εφές: Σε έναν τελικό πραγματικό ντέρμπι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Ευρωλίγκα.

Το τρόπαιο που της στέρησε το 2020 ο… κορονοϊός και το 2019 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατέληξε με καθυστέρηση στα… χέρια της Αναντολού Εφές, η οποία από απόψε (30/5) είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα στον τελικό του φάιναλ φορ της Euroleague, που φιλοξενήθηκε στην Κολωνία, και με το τελικό 86-81 αναρριχήθηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία της στην κορυφή της Ευρώπης.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 10-2, να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Η Εφές πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους (52-41, 24′), με την Μπαρτσελόνα να μειώνει την διαφορά, αλλά την Εφές να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-58). Οι μπλαουγκράνα ισοφάρισαν στο 36′ (72-72), με την Εφές να διαχειρίζεται την κατάσταση και να νικάει με πέντε πόντους στο τέλος του αγώνα (86-81). Η Εφές με αυτήν την νίκη, κατέκτησε το φετινό τίτλο στην EuroLeague, που είναι και ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86