Μπακς – Χοκς 125-91: Ισοφάρισαν τα Eλάφια

Μπακς – Χοκς: Πήραν φόρα τα «Ελάφια».

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ οι Μπακς διέλυσαν με 125-91 τους Χοκς στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Υπενθυμίζεται πως είχαν ηττηθεί με 113-116 στην πρώτη αναμέτρηση.

Μπακς – Χοκς 125-91: Μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση τα «Ελάφια»

Αφεντικό της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους χάρη με όπλα την άμυνα και το μακρινό σουτ. Η διαφορά έφτασε στο +32 στο ημίχρονο και το +40 στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα πληθωρικό παιχνίδι. Σε μόλις 29 λεπτά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου στην τέταρτη περίοδο είχε 25 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Εξαιρετικη εμφάνιση έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και 9 ασίστ. Μπακς – Χοκς 125-91

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε χρόνο στην τέταρτη περίοδο και είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά. Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τρέι Γιανγκ, έμεινε στους 15 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές μετρώντας μόλις 3 ασίστ για 9 λάθη σε 28 λεπτά. Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην Ατλάντα, με το Game 3 να διεξάγεται ξημερώματα της Δευτέρας στις 3:30.

Μπακς – Χοκς 125-91: Η πορεία της αναμέτρησης

Οι Μπακς θέλησαν από την αρχή να επιβάλουν την κυριαρχία τους και έφτασαν νωρίς στο 12-3 με τον Γιάννη να μην έχει αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι σούταραν εξαιρετικά από μακριά (άρχισαν με 5/5 τρίποντα) και δεν άργησαν να φτάσουν στο 24-14. Οι Χοκς βρήκαν λύσεις από τον πάγκο με τον Γκαλινάρι και πλησίασαν στους έξι, 34-28, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Με τον Χόλιντεϊ να κάνει ανάλογα σπουδαία δουλειά με τον Greek Freak και την άμυνα να μασάει σίδερα, το Μιλγουόκι έκανε ένα σερί 20-0 και εκτοξεύτηκε στο 71-40!

Τα διαδοχικά τάιμ άουτ του Νέιτ ΜακΜίλαν δεν μπορούσαν να συνεφέρουν την ομάδα του που έχοντας τον Γιανγκ σε κακή μέρα είδε τους γηπεδούχους να ξεμακραίνουν κι άλλο, 87-49. Οι δύο προπονητές άρχισαν νωρίς να διευρύνουν το rotation δείχνοντας πως ήδη σκέφτονταν το Game 3 στην Ατλάντα. Τα τρίποντα από Κόνατον και Φορμπς έφεραν τη διαφορά και στο +40 (99-59, 103-63) στο φινάλε της τρίτης περιόδου μετατρέποντας το τέταρτο δωδεκάλεπτο σε διαδικαστικού χαρακτήρα.