Ολυμπιακός-Μονακό 86-65: Μεγάλη νίκη του Θρύλου στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός-Μονακό 86-65: Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να νικήσουν την Μονακό μέσα στο ΣΕΦ σε ένα παιχνίδι, όπου η ομάδα βρισκόταν σε καλή φόρμα.

Ολυμπιακός και Μονακό διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι κατάφερε να νικήσει άνετα την αντίπαλο του με 86-65 και έκανε το 6 στα 6 στο ΣΕΦ. Στο 6-2 πλέον οι Πειραιώτες, στο 4-4 έπεσαν οι Μονεγάσκοι που φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο για 20 λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλ είχαν από 18 πόντους για τον Ολυμπιακό, με τον δεύτερο να πραγματοποιεί σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή εικόνας της ομάδας του. Για τους φιλοξενούμενους ο Ντιαλό ήταν ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους, από 11 είχαν οι Άντζουσιτς και Χολ ενώ στους 7 έμεινε ο Τζέιμς που αντιμετωπίστηκε εξαιρετικά από την άμυνα των Πειραιωτών.

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΟΝΑΚΟ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Οι σημαντικότερες φάσεις του αγώνα

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό που πραγματοποίησε το χειρότερό του ξεκίνημα για φέτος σε εντός έδρας ματς στην Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν εύκολα καλάθια, την ώρα που η Μονακό τα έβαζε από παντού και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με +7 (9-16, 6’) των Πειραιωτών.

Τζέιμς και Ντιαλό ήταν οι πρωταγωνιστές των φιλοξενούμενων, με τον Παπανικολάου να κρατάει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι και να μειώνει σε 14-16 με ένα μικρό 5-0. Η Μονακό ωστόσο απάντησε στο σερί των «ερυθρόλευκων» και προηγήθηκε με +10 (17-27) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά έφτασε στο +12 (17-29) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε σιγά να βρίσκει σκορ και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 30-34 στα μέσα του δεκαλέπτου.

Χάρη σε εύστοχα σουτ των Γουόκαπ και Ζαν Σαρλ μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 35-38 με το τέλος του ημιχρόνου, μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι, με την Μονακό να πετυχαίνει μόλις 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Βεζένκοφ να παίρνει μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και να βάζει μεγάλα σουτ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς, με 42-41 στο 25′. Αυτό ήταν! Το μομέντουμ έδειχνε Ολυμπιακό και με τη βοήθεια του κόσμου της η ομάδα του Μπαρτζώκα πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Ντόρσεϊ ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (53-41, 27′) και το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Πειραιώτες στο 59-52 και τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους. Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα σύντομα αφού με πρωταγωνιστή τον Ζαν Σαρλ ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει φτάνοντας στο 74-57 στο 35′. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πια ό,τι ήθελαν στο παρκέ, η Μονακό είχε παραδοθεί και το τελικό 86-65 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του ματς, στο δεύτερο ημίχρονο.