NBA: Στα ίσα η σειρά με… πολεμικό τρόπο [vids]

Πηγή Φωτογραφίας: Getty Images

NBA: Οι Ουόριορς... διέλυσαν τους «Κέλτες» και επικράτησαν εύκολα με 107-88 και έκαναν το 1-1 στη σειρά των τελικών

Μετά το εντυπωσιακό τέταρτο δωδεκάλεπτο των Σέλτικς στο Game 1 των Τελικών του ΝΒΑ και ο δεύτερος τελικός κρίθηκε από μια περίοδο. Πιο συγκεκριμένα, οι Ουόριορς… διέλυσαν τους «Κέλτες» και επικράτησαν εύκολα με 107-88 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 τους Τελικούς, που μεταφέρονται στην Βοστώνη για τα επόμενα δύο ματς.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι «έκρυψαν» το καλάθι στους παίκτες του Ίμε Ουντόκα και χάρη σε ένα εκπληκτικό επί μέρους 35-14 έφεραν στα μέτρα τους την αναμέτρηση. Και με αυτό το μομέντουμ ταξιδεύουν στη Μασαχουσέτη για τη συνέχεια των τελικών.

Ο Στεφ Κάρι έκανε ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9/21 σουτ, δίνοντας τον τόνο στην ομάδα του. Δεν ήταν μόνος καθώς ο Κλέι Τόμπσον τον ακολούθησε (11π), όπως και ο Πουλ (17π), ενώ 11 πόντους και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε και ο Άντριου Ουίγκινς.

Στην αντίπερα όχθη, οι Σέλτικς… κατέρρευσαν στην τρίτη περίοδο, χάνοντας την επαφή τους με το σκορ. Κι αυτό γιατί μέτρησαν 4/17 σουτ στο διάστημα αυτό. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέσει 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή που ο Αλ Χόρφορντ έμοιαζε εκτός αγώνα (2π, 1/4 σουτ, 8ρ, 2λ), ενώ και ο Μάρκους Σμαρτ δεν βοήθησε όπως θα περίμεναν άπαντες (2π, 1/6 σουτ, 5λ).

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Βοστώνη, για το Game 3 (ξημερώματα Πέμπτης 9/6, 04:00) και το Game 4 (ξημερώματα Σαββάτου 10/6, 04:00), με τους Σέλτικς να παίζουν στο TD Garden και να θέλουν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88

Οι συνθέσεις:

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριος (Στιβ Κερ): Γουίγκινς 11 (2), Γκριν 9, Λούνι 12, Τόμπσον 11 (1), Κάρι 29 (5), Πέιτον 7 (1), Πουλ 14 (4), Πόρτερ 3 (1), Μπιέλιτσα 6, Μούντι 2, Κουμίνγκα, Λι, Τοσκάνο-Άντερσον.

Σέλτικς (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 28 (6), Χόρφορντ 2, Ρόμπερτ Γουίλιαμς 2, Μπράουν 17 (3), Σμαρτ 2, Γουάιτ 12 (2), Γκραντ Γουίλιαμς 6 (1), Πρίτσαρντ 4, Τάις, Νέσμιθ 4, Χάουζερ 3 (1), Στάουσκας 3 (1), Φιτς 3 (1), Κορνέτ 2.