Μακάμπι – Μονακό 78-83

Πηγή Φωτογραφίας: AS MONACO BASKET

Η Μονακό με καταπληκτική εμφάνιση «άλωσε» το Ισραήλ και νίκησε τη Μακάμπι 83-78, απαντώντας στο break των Ισραηλινών και παίρνοντας και πάλι τα ηνία στη σειρά με σκορ 2-1!

Απίθανη αντίδραση της Μονακό!

Πολλοί είχαν ξεγράψει τους Γάλλους μετά το «διπλό» της Μακάμπι στο Μόντε Κάρλο, όμως αυτοί απάντησαν με δικό τους break στο Ισραήλ, νικώντας με σκορ 83-78 και παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στη σειρά!

Μετά τα πρώτα ισορροπημένα λεπτά, η Μονακό πάτησε το γκάζι με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς που έβαλε δύο τρίποντα για το 8-17. Οι γηπεδούχοι με τον Μπόλντγουιν απάντησαν και μείωσαν σε 12-17, όμως ο Τζέιμς ήταν καυτός και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 (14-22). Τελικά, ο Σόρκιν με καλάθι λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 16-22.

Η Μακάμπι έβγαλε την πολυαναμενόμενη αντίδραση στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν με πρωτοστάτη τον Κόλσον ισοφάρισε σε 24-24. Ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε να βρίσκεται σε επιθετικό οίστρο και έβαλε πέντε σερί για το 24-29, όμως ο Κόλσον και πάλι μείωσε σε 29-31. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση και πάλι ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, που μόνος του ανέβασε τη διαφορά στους 10, φτάνοντας από νωρίς τους 18 πόντους. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 32-41.

Όπως και στη δεύτερη, έτσι και στην τρίτη περίοδο η Μακάμπι μπήκε πιο δυναμικά και με Χίλιαρντ και Νίμπο μείωσε σε 38-41. Τζέιμς και Λόιντ πάλευαν να κρατήσουν μπροστά τη γαλλική ομάδα μέσα σε «πανδαιμόνιο», στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στους 7 (44-51). Όποτε πλησίαζε η ομάδα του Κάτας, οι Μονεγάσκοι έβρισκαν απάντηση, πηγαίνοντας ξανά στο +9 (48-57). Παρόλα αυτά, Κόλσον και Μάρτιν αντέδρασαν και πάλι με την Μακάμπι να πλησιάζει στο καλάθι στη λήξη της τρίτης περιόδου (57-60).

H ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 8-2 δια χειρός Οκόμπο και Χολ, γράφοντας το 59-68. Οι γηπεδούχοι στο ίδιο σενάριο απάντησαν και μείωσαν σε 64-68 με τον ΝτιΜπαρτολομέο να κάνει εξαιρετικό ματς, όμως η Μονακό ξέφυγε και πάλι με 8 με δύο σερί λέι απ του Οκόμπο (64-72). Mε οδηγό τον Μπόλντγουιν, η Μακάμπι έκανε πάλι αντεπίθεση μειώνοντας σε 69-73. Μία βολή του Μπράουν και ένα καλάθι του Ντιαλό έγραψαν το 69-76. ΝτιΜπαρτολομέο και Μπόλντγουιν κράτησαν τη Μακάμπι ζωντανή με απίθανα τρίποντα (78-81), όμως οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν τη νίκη με σκορ 78-83,

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83