Σέλτικ-Ατλέτικο 2-2: Ισοπαλία με δυσκολία

Πηγή Φωτογραφίας: SCREEN/ MEGA | UEFA Champions League

Η απάντηση των Σκωτσέζων ήρθε τρία λεπτά αργότερα όταν ο Πάλμα σημείωσε το 2-1 δίνοντας για δεύτερη φορά στο ματς προβάδισμα στην ομάδα της Γλασκώβης.

Η Σέλτικ υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης σε αναμέτρηση με εξαιρετικό ρυθμό και χωρίς να προκύψει νικητής, αποτέλεσμα που ευνόησε την ισπανική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενέργεια στο παιχνίδι και πίεσαν στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στην εστία του Όμπλακ και να προηγηθούν με γκολ που σημείωσε ο Ιάπωνας Φουρουνάσι στο 4ο λεπτό.

Στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στην περιοχή των γηπεδούχων η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, τον σταμάτησε ο τερματοφύλακας Χαρτ, όμως με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1 στο 25ο λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 53’ ο Άλβαρο Μοράτα, με την Ατλέτικο πάντως να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο αφού ο Ντε Πολ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Σέλτικ: Χαρτ, Κάρτερ-Βίκερς, Τέιλορ, Σκέιλς, Τζόνστον, ΜακΓκρέγκορ, Ο’Ρίλι, Χατατε, Μαέντα, Φουρουχάσι, Πάλμα,

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάβιτς, Ερμόσο, Χάβι Γκαλάν, Μολίνα, Βίτσελ, Σαούλ, Κόκε, Ντε Πολ, Γκριεζμάν, Μοράτα.

ΠΗΓΗ: NOVASPORTS.GR