ΑΕΛ – ΠΑΟΚ Β’ 2-0: Πιο κοντά στην κορυφή οι «βυσσινί»

Πηγή Φωτογραφίας: [364945] SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 / ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΟΚ Β (ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI)

Νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ Β' ήταν η ΑΕΛ, με τα τέρματα των Πλέγα (14') και Παπαγεωργίου (74') να καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα στον μεταξύ τους αγώνα (2-0).

Στο -1 από την κορυφή (με δύο ματς λιγότερα) του Βορείου ομίλου έφτασε η ΑΕΛ μετά τη νίκη της με 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά πίεσαν τον Δικέφαλο ώστε να βρουν γρήγορα το γκολ. Αυτό το πέτυχαν στο 15ο λεπτό όταν μετά από σέντρα, ο Πλέγας πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ.

Μετά το 2-0 ο ΠΑΟΚ ανέβηκε ψηλά και επέλεξε να ρισκάρει ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Εν τέλει, αυτό ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης και η ΑΕΛ μείωσε στο -1 από την κορυφή του Βορείου ομίλου αλλά έχοντας δύο παιχνίδια περισσότερα.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός (77′ Παπαδόπουλος), Κοσσονού (77′ Μπρου), Αντράντα (77′ Θωμαΐδης), Οτόρμιν (63′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Πεντρόσο (85′ Πατράλης).

ΠΑΟΚ Β’: Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου, Τασιούρας (78′ Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (78′ Γκούμας), Γροσδής (78′ Ρούμνιατσεβ), Κανίς (59′ Κιτσάκης), Δαρέλας, Γκορντεζιάνι (17′ λ.τ Πανίδης).

Πρόγραμμα

Σάββατο (11/11) Καμπανιακός – Κοζάνη 0-1 ΑΕΛ – ΠΑΟΚ Β’ 2-0 Απόλλων Πόντου – ΑΕΚ 2-2

Κυριακής (12/11) Νίκη Βόλου – Ηρακλής (15:00) Λεβαδειακός – Αιολικός

Ρεπό: Μακεδονικός, Αναγέννηση Καρδίτσας

Η βαθμολογία

1. Λεβαδειακός 18 (6 ματς) 2. ΑΕΛ 17 (8 ματς) 3. Κοζάνη 13 (8 ματς) 4. ΠΑΟΚ Β’ 10 (8 ματς) 5. Νίκη Βόλου 9 (5 ματς) ————————————– 6. Μακεδονικός 9 (6 ματς) 7. Αναγέννηση Καρδίτσας 8 (7 ματς) 8. Καμπανιακός 6 (6 ματς) 9. Ηρακλής 5 (5 ματς) 10. Αιολικός 5 (5 ματς) 11. ΑΕΚ Β’ 4 (6 ματς) —————————————- 12. Απόλλων Πόντου 2 (6 ματς) 13. Αλμωπός Αριδαίας 0 (0 ματς)