ΠΑΟ – ΑΕK: Το πρώτο… εγχώριο καλάθι του Ναν [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: Kendrick Nunn beim Warm Up / Aktion / Oberkörper / Sport / Basketball / Euroleague EL Herren / Saison 2023/2024 / 10.11.2023 / ALBA Berlin vs. Panathinaikos Athen / copyright: contrast / O.Behrendt / contrast photoagentur / 10439 Berlin Meyerheimstr.8 / Tel: +49 1723152300 / [email protected] / MWSt-7 Prozent / FA-Prenzlauer Berg St.Nr. 31/222/60192 Berl. Volksb. IBAN: DE37100900005881632006 / BIC: BEVODEBB

Ο Εργκίν Αταμάν έβαλε τον Κέντρικ Ναν στην αρχική πεντάδα

Ο Εργκίν Αταμάν έβαλε τον Κέντρικ Ναν στην αρχική πεντάδα, όπως είχε κάνει πριν από μερικά 24ωρα κόντρα στην Βίρτους και ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας έτσι και τους πρώτους του πόντους στο πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι είχαν γενικά πλουραλισμό στα πρώτα λεπτά του ματς, ενώ η ΑΕΚ Betsson πήγαινε συνεχώς το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, με τον Τζάστιν Τίλμαν να βάζεις τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του. Μετά ανέλαβε τη σκυτάλη ο Μπεν ΜάκΛεμορ που σημείωσε δύο τρίποντα, όμως ο Παναθηναϊκός με τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση είχε πάρει μια διαφορά 7 πόντων (25-18) στο δεκάλεπτο.

Οι Ντίνος Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ ανέλαβαν δράση στη δεύτερη περίοδο. Ο Γάλλος σέντερ είχε μάλιστα 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και βοηθώντας το τριφύλλι να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (48-37, 20′) σύμφωνα με το sport24.gr

Η Ένωση επέστρεψε δυναμικά μετά την ανάπαυλα και τρέχοντας επιμέρους 6-20 με πρωταγωνιστές τους Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, Εμφιόντου Καμπενγκέλε και Όμηρο Νετζήπογλου προσπέρασε με 53-57 στο 27′. Η ομάδα του Ζουάν Πλάθα βρέθηκε στο +6 (60-66) στο στο 29’20”, όμως ο Κέντρικ Ναν έδωσε μία ανάσα στον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας το πρώτο του τρίποντο με τα πράσινα.