Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 83-79: Έχασε το αήττητο αλλά είχε εξασφαλίσει θέση στους «16»

Πηγή Φωτογραφίας: [365693] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΜΑΡΟΥΣΙ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Έχασε το αήττητο αλλά όχι και την πρωτιά

Η ΑΕΚ έζησε ένα περίεργο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε με το γνωστό… νωχελικό στυλ και γρήγορα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Η Λούντβιγκσμπουργκ ξέφυγε με 11-3, με την Ένωση να ψάχνει πατήματα στο παρκέ.

Και ο Ζοάν Πλάθα την κατάλληλη πεντάδα. Τελικά αυτό που του έδωσε ώθηση ήταν ένα μείγμα βασικών και αναπληρωματικών, με την είσοδο των Τζόρνταν ΜακΡέι και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να προσφέρει λύσεις.

Η ΑΕΚ είδε την επιμονή της να πάει κοντά στο καλάθι να φέρνει βολές και παρά την αστοχία των παικτών του Πλάθα (5/10) η ΑΕΚ είχε τον τρόπο να μένει κοντά. Όταν δε κυριάρχησε στα ριμπάουντ (στα πρώτα 19, τα 9 ήταν επιθετικά), η Ένωση μείωσε την ψαλίδα και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (23-22).

Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκεται, έστω και με μικρή διαφορά, μπροστά στο σκορ.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AEK B.C. (@aekbc)