ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 72-69: Χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να πάρει τη νίκη

Πηγή Φωτογραφίας: [366062] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ. (MEGAPRESS / ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ)

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στο "μηδέν" τους γηπεδούχους για σχεδόν εννιά λεπτά

Ο ΠΑΟΚ έκανε περίπατο μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά εν τέλει χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα (72-69), στην αυλαία του α’ γύρου της regular season.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στο “μηδέν” τους γηπεδούχους για σχεδόν εννιά λεπτά (από το 23′ έως το 32′), μείωσαν στον πόντο (70-69) στα 33.2” με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά δεν χαμογέλασαν στο φινάλε. Παρά το γεγονός πως ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με σουτ από τα 6μ75 σύμφωνα με το sport24.gr

Ο Άντριου Χάρισον ήταν ο πιο συνεπής παίκτης του ΠΑΟΚ στην επίθεση με 20 πόντους (4/10 σουτ, 9/11 βολές) απέναντι στην Καρδίτσα, που πήρε σχεδόν τους μισούς πόντους από τον Ρέι ΜακΚάλουμ (18 πόντοι με 6/10 σουτ και 5/7 βολές) και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (12 πόντοι με 5/8 σουτ και 2/2 βολές), που έφτασαν στη Θεσσαλία στη διάρκεια της εβδομάδας.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).