Εξωπραγματικός Αντετοκούνμπο στο νικηφόρο αντίο των Μπακς στο 2023

Πηγή Φωτογραφίας: Reuters,Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισαν το 2023 οι Μπακς, καθώς επικράτησαν με 119-111 των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά των Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους και στα 16 ριμπάουντ.

Έκανε double double στην επικράτηση επί των Καβαλίερς

Τα «Ελάφια» μπορεί να μην μπήκαν καλά στην αναμέτρηση, όμως διατηρούσαν επαφή με το σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν την επική αντεπίθεσή τους, φτάνοντας στην 24η νίκη τους την φετινή σεζόν.

Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 59-52 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς ήταν αφηνιασμένοι και με επί μέρους 21-40 ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του άντεξαν στο φινάλε την αντεπίθεση των Καβαλίερς που ήταν απελπιστικά άστοχοι από το τρίποντο (6/43, 14%), με τα «Ελάφια» να φεύγουν με ένα μεγάλο διπλό από το Κλίβελαντ.

Πολύ καλό ματς για τους Μπακς έκανε και ο Ντάμιαν Λίλαρντ που είχε 31 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους Καβαλίερς ηγήθηκε για ακόμη ένα ματς ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-31, 59-52, 80-92, 111-119