Volley League: Στον τελικό των play off ο Παναθηναϊκός με 3-1 τον ΠΑΟΚ

Πηγή Φωτογραφίας: [368195] VOLLEY LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΠΑΟ (ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Πετυχαίνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη σειρά των ημιτελικών

Πετυχαίνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη σειρά των ημιτελικών, επικρατώντας με 3-1 σετ στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθηναϊκός καθάρισε με 3-1 νίκες τον ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς των play off της Volley League, περιμένοντας Ολυμπιακό ή Μίλωνα.

Οι Ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-4, οι Πράσινοι όμως αντέδρασαν, μείωσαν σε 9-8 και στη συνέχεια μετέτρεψαν το 13-9 σε 13-13. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί ως το 16-16 αλλά εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0. Με ίδιο σερί, όμως, απάντησε ο ΠΑΟΚ κάνοντας το 19-19, για να έρθει το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων από το σερβίς, φτάνοντας στο 21-25.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε πλέον το προβάδισμα και στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί από την αρχή ως το τέλος και τους Πράσινους να είναι πιο ψύχραιμοι, κάνοντας το 2-0 (23-25).

Οι γηπεδούχοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε οπωσδήποτε να αντιδράσουν και το έκαναν. Εκμεταλλευόμενος και τον τραυματισμό του Πρωτοψάλτη με το ξεκίνημα του τρίτου σετ ο δικέφαλος του βορρά πήρε καλή διαφορά και την κράτησε ως το τέλος, φτάνοντας στο 25-18 και μειώνοντας σε 2-1.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, ήθελε να… ξεμπερδεύει από σήμερα (21/3) με τους ημιτελικούς, οπότε μπήκε δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 7-3 και στη συνέχεια με 10-5, διατηρώντας την ψυχραιμία του όταν ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ξέφυγε ξανά με 13-17 και στη συνέχεια με 14-19, για να γίνει τελικά το 19-25 και το 3-1 στα σετ.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος, επομένως, οι Πράσινοι και περιμένουν να δουν θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό ή τον Μίλωνα.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-18, 19-25