Τσέλσι: Προηγήθηκε δύο φορές αλλά αυτό δεν έφθασε στο ματς με την Μπέρνλι [2-2]

Πηγή Φωτογραφίας: instagram chelsea fc//Η Τσέλσι προηγήθηκε δύο φορές, έπαιζε και με αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει την μαχητική Μπέρνλι που πανηγύρισε σπουδαίο βαθμό στο Λονδίνο

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με φοβερό ρυθμό και ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Η Τσέλσι βρήκε γκολ αλλά ακυρώθηκε μετά από συνδρομή του VAR για χέρι στην προσπάθεια του Ντιζαζί να σκοράρει. Στο 40ο λεπτό η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι για το μαρκάρισμα του Ασινιόν στον Μούντρικ και ο Πάλμερ από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Μπέρνλι μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε με πολύ ωραίο γκολ του Κάλεν (1-1, 47ο λεπτό) που ήταν και το πρώτο του Ιρλανδού στην Πρέμιερ Λιγκ σε όλη του την καριέρα. Η Τσέλσι που είχε πολλές τελικές αλλά έπεσε πάνω στον Μούριτς που έκανε ότι μπορούσε μέχρι το 79΄και το 2ο γκολ του Πάλμερ (13ο ) μετά την φοβερή ασίστ του Στέρλινγκ (2-1). Η Μπέρνλι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς ένας άλλος Ιρλανδός, ο Ντάρα Ο’Σέι ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κάλεν και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Chelsea FC (@chelseafc)

Η Τσέλσι έφτασε τους 40 βαθμούς με την 7η ισοπαλία (4η εντός) και υποδέχεται την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ερχόμενη αγωνιστική (4/4) με το μυαλό στο τελικό του FA CUP απέναντι στην Σίτι (20/4). Η Μπέρνλι με βαθμό ακόμα κρατιέται μαθηματικά στην κατηγορία, αλλά παραμένει προτελευταία με 18 βαθμούς.

Τσέλσι (Ποτσετίνο): Πέτροβιτς, Γκουστό (87′ Γκίλκριστ), Ντιζαζί, Μπαντιασίλ, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (73′ Στέρλινγκ), Φερνάντες, Γκάλαγκερ (62’Μαντουέκε), Μούντρικ, Πάλμερ, Τζάκσον

Μπέρνλι (Κομπανί): Μούριτς, Ασινιόν, Ο’Σέι, Εστέβ, Βιτίνιο, Μπέργκε, Κάλεν, Οντομπέρ (70′ Γκουντμουντσον), Μπρουν – Λάρσεν (46′ Μπράουνχιλ), Φόστερ (70′ Ροντριγκες), Αμπντούνι (46′ Τέιλορ)

Πηγή: novasports.gr//Σπύρος Δημολίτσας