Θρίαμβος της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού

Πηγή Φωτογραφίας: [368435] SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Πιο "ψυχωμένη" η ΑΕΚ, έθεσε εκτός τίτλου τον Ολυμπιακό.

Με σχεδόν… buzzer beater του Ελίασον στο 91ο λεπτό του ντέρμπι, η ΑΕΚ πανηγύρισε μία τεράστια νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 1-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ, σοκάροντας τους «ερυθρόλευκους» που έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ και έτσι, παρέμειναν στην κορυφή της Stoiximan Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο «ορεξάτοι» και κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου αλλά χωρίς να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία, με τους «ερυθρόλευκους» από την πλευρά τους να έχουν περισσότερη υπομονή στο παιχνίδι τους και να δημιουργούν δύο τεράστιες ευκαιρίες, πρώτα με τον Μασούρα στο 9’ και αργότερα με τον Ελ Κααμπί στο 45+2’, όμως ο Αθανασιάδης που μπήκε από το πουθενά στην ενδεκάδα του «Δικεφάλου» λόγω του ξαφνικού τραυματισμού του Στάνκοβιτς, σταμάτησε και τις δύο προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες πήραν περισσότερα ρίσκα, ο Ολυμπιακός δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί, όμως η ΑΕΚ αποδείχθηκε «εφτάψυχη» και στο 91’ σόκαρε την ομάδα του Μεντιλίμπαρ με τον Ελίασον να σκοράρει το «χρυσό» γκολ για την «Ένωση» δίνοντάς της τη νίκη.