Γιάννης Μυστακίδης

Ο Γιάννης Μυστακίδης είναι Έλληνας επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίζεται ως δεύτερος επιθετικός.

Ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του στη Γερμανία και τη Φράιμπουργκ ΙΙ της Regionalliga Südwest. Στην πρώτη του επαγγελματική σεζόν (2014-15) με τον Πιερικό, δούλευε πολύ σκληρά και η βελτίωση του ήταν προφανής. Ο Μυστακίδης από την αρχή της επαγγελματικής του σταδιοδρομίας, χαρακτηρίστηκε ως ταλέντο στα σουτ, τις σέντρες και τις πάσες εξίσου καλά με τα δύο πόδια. Μπορεί να καλύψει όλες τις τρεις θέσεις πίσω από τον επιθετικό, δεν είναι προβλέψιμος στο παιχνίδι του και έχει καλά τελειώματα τόσο σε κοντινή όσο και σε μακρινή απόσταση.

ΠΑΟΚ

Ο Μυστακίδης σημείωσε το πρώτο του γκολ για τον ΠΑΟΚ σε έναν ανεπίσημο αγώνα εναντίον της Ντνίπρο. Στις 16 Ιουλίου 2015, έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ, σε ένα εκτός έδρας αγώνα με την Λοκομοτίβα για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Σημείωσε το πρώτο του γκολ την περίοδο 2015-16, σε μία νίκη με 3-1 επί της Καλλονής. Στις 25 Αυγούστου 2016, ο ΠΑΟΚ παρέτεινε το συμβόλαιο του νεαρού επιθετικού μέχρι το καλοκαίρι του 2020.

Στις 29 Ιανουαρίου 2017, σημείωσε το μοναδικό γκολ σε μία εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί του Παναιτωλικού. Δύο μέρες αργότερα, σημείωσε και άλλο γκολ, στη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΛ και μία εβδομάδα μετά, ακόμη ένα γκολ, στη νίκη με 2-1 επί της Ξάνθης για το Κύπελλο. Η σεζόν 2016-17, ήταν έτος μονιμοποίησης για τον νεαρό επιθετικό, καθώς κατάφερε σταδιακά να κερδίσει την εμπιστοσύνη του Βλαντιμίρ Ίβιτς. Στις 2 Απριλίου, στο 80ο λεπτό του αγώνα με την ΑΕΛ, για την 26η αγωνιστική της Superleague, ο 23χρονος άσος αναγκάστηκε να ζητήσει την άμεση αντικατάσταση του, μετά από μια προσπάθεια να αποτρέψει πλάγιο άουτ. Μια ημέρα αργότερα, είχε μια χειρουργική επέμβαση, για την αντιμετώπιση μίας ρήξης χιαστών συνδέσμων που τον κράτησε εκτός ομάδας για 6 μήνες. Στις 19 Δεκεμβρίου 2017, ο μέσος του ΠΑΟΚ έκανε τελικά την πολυαναμενόμενη επιστροφή του, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 82ο λεπτό κατά τη διάρκεια μίας νίκης με 5-1 επί των Τρικάλων για το Κύπελλο.[7] Με την ομάδα του ΠΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου ελλάδας την σεζόν 2016-2017.

• Στις 31 Ιανουαρίου 2018, υπέγραψε συμβόλαιο 6 μηνών με τον Παναθηναϊκό, δανεικός από τον ΠΑΟΚ, μέχρι το τέλος της σεζόν 2017-18, χωρίς δικαίωμα αγοράς.
  • Στις 20 Αυγούστου 2018, υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο δανεισμού με τον ΠΑΣ Γιάννινα, μέχρι το τέλος της σεζόν 2018-19, χωρίς δικαίωμα αγοράς. Ο δανεισμός του τερματίστηκε στις 4 Ιανουαρίου 2019, 6 μήνες πριν από τη λήξη του.
  • Στις 2 Φεβρουαρίου 2019, εντάχθηκε στο πολωνικό σύλλογο Γκούρνικ Ζάμπζε, με δανεισμό 6 μηνών από τον ΠΑΟΚ.
  • Στις 29 Ιουνίου 2019, εντάχθηκε στον προβιβασμένο στη Σούπερ Λιγκ 1 Βόλο ΝΠΣ, με μονοετές δανεισμό.
  • Στις 14 Ιανουαρίου έλυσε το συμβόλαιο του με τον ΠΑΟΚ και υπέγραψε συμβόλαιο 6 μηνών με την ολλανδική Ντε Χράαφσχαπ της Ίιρστε Ντιβίζι.