Άποψη

Volkswagen e-Golf: Όταν κερδίζεις γιατί είσαι στην… πρίζα

Το ηλεκτρικό της μοντέλο, το e-Golf, κατέκτησε την πρώτη θέση.

Το ηλεκτρικό Volkswagen e-Golf είναι ο νικητής του “Hi-Tech EKO Mobility Rally 2018”, ενός πρωτότυπου για τα ελληνικά δεδομένα αγώνα μιας και σε αυτόν συμμετέχουν ηλεκτρικά και υβριδικά αυτοκίνητα.

Ο αγώνας έγινε στη Θεσσαλονίκη και η νίκη πήγε στην VW!

H γερμανική φίρμα λέει ότι είναι θρίαμβος. Και γιατί όχι;

Το ηλεκτρικό της μοντέλο, το e-Golf, κατέκτησε την πρώτη θέση ενώ παράλληλα κέρδισε και τον διαγωνισμό κατανάλωσης ενέργειας (ενεργειακή κατάταξη) ανάμεσα τόσο σε ηλεκτρικά όσο και υβριδικά οχήματα.

Συνοπτικά, πήρε μέρος σε έναν αγώνα σχεδόν 300 χιλιομέτρων και έβγαλε τις ειδικές διαδρομές με κόστος 2 ευρώ/100χλμ! Το e-Golf καταναλώνοντας 20% λιγότερες kWh ενέργειας από τους ανταγωνιστές του, ανάμεσά τους και κατεξοχήν αυτοκίνητα πόλης πέτυχε στη διαδρομή των 262,95 χλμ. Κατανάλωση 9,7 kWh/100χλμ., που μεταφράζεται σε κόστος κίνησης σημαντικά μικρότερο των 2 € / 100χλμ.!

Ο αγώνας, διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων (ΕΛ.ΙΝ.Η.Ο.), στις 26-27 Μαΐου, στη Θεσσαλονίκη. Το e-Golfείχε πλήρωμα τους Θωμά Παπαπάσχο και Γιάννη Χαρπίδη.