Κίνδυνος υποβιβασμού για την Εθνική Νέων Ανδρών στο μπάσκετ

Ήττα για την Εθνική Νέων Ανδρών από τη Μ. Βρετανία.

Αντιμέτωπη με το φάσμα του υποβιβασμού από την Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, βρίσκεται η εθνική ομάδα μπάσκετ Nέων Aνδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε σήμερα 77-64 από τη Μεγάλη Βρετανία και πλέον θα παίξει για τις θέσεις 13-16 της διοργάνωσης, που φιλοξενείται στο Τσέμνιτς της Γερμανίας.

Μόνο αν κάνει δύο νίκες και πάρει τη 13η θέση, η ελληνική ομάδα θα παραμείνει και του χρόνου στην 1η κατηγορία, καθώς οι τρεις τελευταίοι της κατάταξης υποβιβάζονται. Πρώτος αντίπαλος της Εθνικής το προσεχές Σάββατο (21/7) θα είναι ο ηττημένος του αποψινού αγώνα Ουκρανία-Ισλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 34-38, 59-47, 77-64

Το καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο της Εθνικής σε άμυνα και επίθεση, δεν επέτρεψε στη «γαλανόλευκη» να διεκδικήσει τη νίκη που θα την κρατούσε μακριά από τον κίνδυνο του υποβιβασμού. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε τα διαδοχικά λάθη του στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 20-5 και στο 28΄ βρέθηκε στο -11 (54-43), για να κλείσει το δεκάλεπτο με την Βρετανούς στο +12 (59-47 στο 30΄). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει στον… επίλογο του αγώνα, αλλά η έλλειψη διάρκειας δεν της επέτρεψε την ανατροπή…

Διαιτητές: Βούλιτς (Κροατία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Μουαλέμ (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 13-22, 34-38, 59-47, 77-64

Μ. Βρετανία (Στότελ): Μποατσί-Γιαντόμ 14, Εϊτί Ροκ, Χένρι 10, Ουάτσον-Γκέιλ 12, Γουίτλ 20, Φούλερ 8, Λίνο 11, Ράσελ, Σπενς , Τορντόφ, Γουάλς

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 14 Καλαϊτζάκης Π. 7, Λούντζης 10, Παπαδάκης 4, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Καμπερίδης 2, Καμπουρίδης, Κουρέπης 4, Μωραϊτης 5, Πιλάβιος, Τάταρης 9