Έβερτον – Λίβερπουλ: 0 – 0

Έβερτον - Λίβερπουλ: H Λίβερπουλ, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της παθιασμένης Έβερτον.

Έβερτον – Λίβερπουλ: H Λίβερπουλ, δεν κατάφερε στο «Γκούντισον Παρκ» να κάμψει την αντίσταση της παθιασμένης Έβερτον.

Οι δύο συμπολίτισσες έμειναν στο 0-0, στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής της Premier League και αυτή η ισοπαλία έριξε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ από την κορυφή.

Υπήρξαν τρεις συγκεκριμένες στιγμές που οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να βρουν δίχτυα. Στην πιο κλασική τους, ο Σαλάχ (28′) νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Πίκφορντ, ενώ στις άλλες δύο οι Σαλάχ (56′) και Φαμπίνιο (74′) καθυστέρησαν πάρα πολύ και τους πρόλαβαν πριν καν σουτάρουν από τέλεια θέση.

Η Εβερτον επιθετικά δεν υπήρχε, παρέμεινε προσηλωμένη στο να μην χάσει, το κατάφερε, αλλά παρέμεινε χωρίς νίκη σε 19ο διαδοχικό ντέρμπι (10 ισοπαλίες, 9 ήττες). Το ίδιο κι ο Κλοπ σε οκτώ σερί απέναντι στα Ζαχαρωτά (5 ισοπαλίες, 3 ισοπαλίες), αλλά ο Γερμανός τεχνικός σίγουρα δεν θα μπορεί να είναι χαρούμενος από αυτή την επίδοσή του, μιας και σημασία έχει μόνο η 1η θέση.

Πλέον βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι.

Εβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κιν, Ζουμά, Κόουλμαν, Ντιν, Γουέγ, Σνάιντερλιν (76′ Αντρέ Γκόμες), Σίγκουρντσον, Μπερνάρντ, Γουόλκοτ (60′ Ριτσάρλισον), Κάλβερτ-Λιούιν (74′ Τοσούν)

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (62′ Μίλνερ), Μανέ (84′ Λαλάνα), Οριζί (62′ Φιρμίνο), Σαλάχ.

Νικηφόρα 2-1 πέρασε από την έδρα της Φούλαμ η Τσέλσι.

Ο Ιγκουαϊν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 20′, οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Τσέιμπερς, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο (31΄), ο Ζορζίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που βυθίζει κι άλλους τους γηπεδούχους στην ζώνη του υποβιβασμού.