Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 91-70

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο: Εξαιρετική εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους που διέλυσαν την ιταλική ομάδα στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο: Η διάρκεια στην άμυνα και το επιθετικό ξέσπασμα του τρίτου δεκαλέπτου ώθησαν τον Ολυμπιακό σε μία άνετη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, με την οποία οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν σε 5-6 το ρεκόρ τους, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά εφέτος back to back θετικά αποτελέσματα. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 91-70 της ιταλικής ομάδας, για την 11η αγωνιστική της Euroleague, αποδεικνύοντας ότι έχουν βρει ρυθμό, μία εβδομάδα πριν το ευρωπαϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα της και 4η στο σύνολο.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έκανε την απαραίτητη ζημιά κοντά στο καλάθι (13π., 11ρ.), τη στιγμή που οι Βασίλης Σπανούλης (14π.), Κώστας Παπανικολάου (17π.) και Αλέξανδρος Βεζένκοφ (8π. με 1/2δ., 2/2τρ.) εκτελούσαν από την περιφέρεια, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη. Στον αντίποδα, με χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (18 έναντι 34), 13 λάθη και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να παλεύει μόνος για την υπέρβαση (14π.), η Αρμάνι δεν είχε τύχη στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας:

Η υπεροχή του Ολυμπιακού στα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο (7 έναντι 1 των Ιταλών) και η καλή κατά διαστήματα άμυνα (σ.σ. ώθησε σε 8 λάθη τους αντίπαλους), βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να καλύψουν την αδυναμία τους από τα 6.75 (3/13 τρίποντα) και να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου (15-19).

Οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και με τους Βεζένκοφ, Πολ να βρίσκουν για πρώτη φορά στόχο από τα 6.75, ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο 13΄ με 25-23. Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν της επέτρεψε να βρει ρυθμό, τη στιγμή που Σπανούλης (5π.), Μιλουτίνοβ και Παπανικολάου (12π.) έδωσαν λύσεις στην επίθεση, οδηγώντας την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα στα αποδυτήρια στο +3 (40-37).

Ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρία διαδοχικά τρίποντα (Παπανικολάου, Κόνιαρης, Σπανούλης) βρήκε ρυθμό ξεφεύγοντας στο 23΄ με 52-43. Με την παραγωγικότητα του στα ύψη και διάρκεια στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν στο 27΄ ένα επιμέρους σρκο 21-9 (!), γράφοντας στον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ το 61-46, ενώ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +18 (71-53).

Με τους «ερυθρόλευκους» να επιδεικνύουν την ίδια σοβαρότητα και στον… επίλογο του αγώνα, η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+26, 83-57 στο 36΄), με τον Ολυμπιακό να μην αγχώνεται μέχρι το τελικό 91-70, απέναντι σε μία Αρμάνι που δεν μπήκε ποτέ στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8, Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 13, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 17 (2), Ρούμπιτ 4.

Αρμάνι Μιλάνο (Ετορε Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (1), Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5.