Προμηθέας Πατρών – Περιστέρι: 82-74

Προμηθέας Πατρών - Περιστέρι: Η ομάδα της Αχαΐας γιορτάζει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της αφού κατέκτησε το παρθενικό Super Cup. Με σπουδαία εμφάνιση από Αγκμπελέσε και Μίλερ νίκησε τους πολύ δυνατούς Περιστεριώτες.

Η Πάτρα πανηγυρίζει για το πρώτο της μπασκετικό τρόπαιο. Ο Προμηθέας νίκησε στον πρώτο τελικό του Super Cup το επίσης πολύ δυνατό Περιστέρι με 82-74 μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Θυμίζουμε ότι νωρίτερα στον μικρό τελικό ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ΑΕΚ.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα με επί μέρους 22-9 στην τέταρτη περίοδο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίαν Μίλερ που έβαλε πολλά μεγάλα σουτ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ήταν τόσο αποτελεσματική όσο ήταν απέναντι στην ΑΕΚ, κατάφερε όμως να δείξει τις δυνατότητές της σε άμυνα κι επίθεση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Μίλερ με 17 πόντους και Αγκμπελέσε με double-double (16 πόντοι – 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, πληγώθηκε από την κακή τέταρτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ο MVP του αγώνα

Μεγάλο ματς από τον Ντάνι Αγκμπελέσε (16 πόντοι – 12 ριμπάουντ – 3 μπλοκ), αυτός όμως που έκρινε το ματς ήταν ο Ίαν Μίλερ. Ο Αμερικανός έπαιξε μόλις 23 λεπτά εξαιτίας των τεσσάρων φάουλ που είχε, γύρισε όμως στο φινάλε και έβαλε εννέα σερί πόντους για να κρίνει την αναμέτρηση με το τεράστιο ταλέντο του στο σκοράρισμα.

Αντίθετα, ο Στίβεν Γκρέι ήταν ο αδύναμος κρίκος για τους ηττημένους. Είναι ο ηγέτης του Περιστερίου, όμως στον τελικό με τον Προμηθέα δεν έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητες και την εμπειρία του. Σε 28 λεπτά σκόραρε 13 πόντους, αλλά από 3/13 σουτ και 5/5 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ. Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Λούντζης 9 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 7 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ 15 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ν. Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκρέι 13 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 19/27 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη