Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός: 97-89

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός: Πάλεψε με «νύχια και με δόντια» το «τριφύλλι», αλλά τελικά δεν τα κατάφερε στη Βαρκελώνη και λύγισε στην παράταση.

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι η Μπαρτσελόνα κατέβαλε τον Παναθηναϊκό στην παράταση με 97-89 για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» διεκδίκησαν τη νίκη με πρώτο σκόρερ τον Μάρκους Φόστερ που είχε 24 πόντους, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Μπάρτσα του Νικ Καλάθη, που φώναξε «παρών» σε κρίσιμες φάσεις στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τρεις βολές του Λεωνίδα Κασελάκη (75-75). Να σημειώσουμε ότι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου είχε αποβληθεί με 5 φάουλ στα 5’10” για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με τον απόλυτο αιφνιδιασμό ξεκίνησε το «τριφύλλι» στο ματς όπου προηγήθηκε με 4-15 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ωστόσο οι «πράσινοι» έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Φόστερ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 13-18.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος καθώς οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν αλλά οι παίχτες του Βόβορα ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι και με τον Φόστερ σε μεγάλη βραδιά να σημειώνει 16 πόντους στο ημίχρονο, αλλά και τον Μήτογλου να κυριαρχεί στα καλάθια με 8 ριμπάουντ, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσλόνα μπροστά στο σκορ με 36-35.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος παρόλο που ο Παναθηναϊκός πάλι αιφνιδίασε και βρέθηκε στο +11 (44-55) στο 26’. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη, άσκησαν πίεση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία 58-58.

Ίδια εικόνα και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ματς να κρίνεται στις… λεπτομέρειες. Με το χρόνο να υπολείπεται 38 δευτερόλεπτα πριν τη κόρνα για το φινάλε και το σκορ στο 73-72 υπέρ των γηπεδούχων, ο Παπαγιάννης έχασε το ριμπάουντ, ο Καλάθης έκλεψε και ο Ντέιβις από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-72. Με τρεις βολές του Κασελάκη στα 7 δεύτερα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 75-75, ο Χίγκινς αστόχησε και το ματς πήγε στη παράταση.

Στην παράταση η Μπαρτσελόνα βρήκε περισσότερες λύσεις, είχε σωστές επιλογές και με τους Κόρι Χίγκινς, Κάιλ Κούριτς και Μπράντον Ντέιβις να σημειώνουν κρίσιμα καλάθια πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89 (παρ.)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ)