Βαθμολογία Super League 2020: Πρώτος ο Ολυμπιακός, δεύτερος ο ΠΑΟΚ – Δείτε την κατάταξη

Βαθμολογία Super League 2020: Αυτή είναι η κατάταξη των ελληνικών ομάδων μετά τα σημερινά ματς.

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της σημερινής ημέρας (Κυριακή 29 Νοεμβρίου) με τον Παναθηναϊκό, τον ΟΦΗ, τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να χαίρονται στα αποδυτήρια το γεγονός ότι επικράτησαν επί των αντιπάλων τους.

Παναθηναϊκός Παναιτωλικός: 2-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό μετά από 26 μέρες και τις δύο σερί ήττες από Ατρόμητο και Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» νίκησαν πιο εύκολα από ότι «δείχνει» το τελικό 2-1 τον Παναιτωλικό το απόγευμα της Κυριακής (29 Νοεμβρίου) στο ΟΑΚΑ, χάρις στο γκολ του Μακέντα (19ο λεπτό) και το αυτογκόλ του Λιάβα (43ο λεπτό) και πήραν βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

ΟΦΗ ΠΑΣ Γιάννινα: 2-1

Ο ΟΦΗ πήρε… μπροστά, νίκησε 2-1 και τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και με το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντό» του μέσα σε λίγες ημέρες (μετά το εμφατικό διπλό με 4-1 στο Βόλο) «άγγιξε» την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα και τη ζώνη των πλέι-οφ. Οι Στάρτζεον και Νέιρα τα γκολ των Κρητικών, ο Ελευθεριάδης ισοφάρισε προσωρινά για τους Γιαννιώτες.

Λαμία ΠΑΟΚ: 0-2

Όσο κουρασμένος κι ήταν ο ΠΑΟΚ από τα συνεχόμενα ματς και τα ταξίδια, η διαφορά κλάσης απέναντι στην ουραγό Λαμία ήταν τεράστια και ως εκ τούτου, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 2-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League, ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι Τζόλης και Βιεϊρίνια τα γκολ της νίκης για τους Θεσσαλονικείς.

Αστέρας Τρίπολης ΑΕΚ: 1-2

Τρία 24ωρα μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα από τη Ζόρια (0-3) που σήμανε επί της ουσίας και τον αποκλεισμό της από τους ομίλους του Europa League, η ΑΕΚ έβγαλε «αντίδραση» κι «απάντησε» με ένα μεγάλο «διπλό» στην Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 2-1 για τη 10η αγωνιστική της Super League. Οι Μάρκο Λιβάγια και Καρίμ Ανσαριφάρντ τα γκολ της νίκης για την «Ένωση», ισοφάρισε προσωρινά ο (πρώτος σκόρερ της Λίγκας), Χερόνιμο Μπαράλες.