Μίλαν: «Έσωσε» το βαθμό στις καθυστερήσεις

Μίλαν: Οι "ροσονέρι" έσωσε τον βαθμό στο φινάλε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και πλέον η Ίντερ έχει ξεφύγει αρκετά στη μάχη του τίτλου.

Η Μίλαν φάνταζε το μεγάλο φαβορί για μεγάλο χρονικό διάστημα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Βέβαια από τότε έχει περάσει αρκετός καιρός και η Ίντερ είναι τώρα πιο κοντά στον τίτλο. Επίσης έχει πάρει εμφατική νίκη κόντρα στην συμπολίτισσά. Λίγες ώρες μετά το ξέσπασμα της Γιουβέντους, η Μίλαν δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι.

Η Μίλαν υποδέχθηκε στο «Σαν Σίρο» από την Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του καμπιονάτο. Οι «φριουλάνι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 κι έτσι το συγκρότημα του Στέφανο Πιόλι αντί να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ στον ένα βαθμό της έδωσαν την ευκαιρία να φτάσουν στο +6

Η Μίλαν θα πρέπει μάλιστα να αισθάνεται και τυχερή που κατάφερε να έχει βαθμολογικό κέρδος, αφού έως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπεκάο. Στο σημείο εκείνο ο Ντάβιντε Μάσα έδειξε την άσπρη βούλα, σε χέρι του Λάρσεν και ο Κεσί ισοφάρισε.

Φάση από ματς της Μίλαν

Αντίθετα, η Αταλάντα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ουραγό Κροτόνε και με το εμφατικό 5-1 έφτασε τη Γιουβέντους στην τρίτη θέση, με αγώνα περισσότερο και πλησίασε τη Μίλαν στους τρεις πόντους. Σπουδαία νίκη και για τη Ρόμα στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Φιορεντίνα με γκολ του Ντιαβαρά στο 88΄, κράτησε τους «τζαλορόσι» στη διεκδίκηση μιας θέσης για το Champions League.

Πολύ σημαντική επιτυχία και για την Κάλιαρι, που επιβλήθηκε 1-0 της Μπολόνια στη Σαρδηνία και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αν και η Τορίνο, που εισήλθε σ΄ αυτή, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.