Παναθηναϊκός: Κέρδισε την Παρτιζάν 89-85 με μεγάλη ανατροπή

Παναθηναϊκός: Με μεγάλη ανατροπή από το -19 ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Παρτιζάν με 89-85 τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η έναρξη του αγώνα

Στην έναρξη του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήθελε να βγάλει ένταση και ενέργεια αλλά αυτό δεν κράτησε περισσότερο από τρία λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 5-0. Στη συνέχεια η Παρτιζάν έφτασε στο σημείο να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της.

Έτσι η Παρτιζάν βρήκε καλάθι στο ανοικτό γήπεδο και προηγήθηκε με 20-12 λίγο από το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, αλλά η πλάστιγγα είχε γείρει ολοκληρωτικά στη μεριά της Παρτιζάν.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση χάρη στην καλύτερη κυκλοφορία που είχε στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρει καλύτερα σουτ. Με το σκορ στο 63-73 στο 32′ πάτησε γκάζι. Με τον Τζέρεμι Έβανς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τον Πέρι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν σερί 15-0 και βρέθηκαν να προηγούνται με 78-73 στο 36′!

Ο Ζάγκορατς με δικό του τρίποντο στα 38” έφερε το ματς στα ίσια (80-80). Ο Σαντ-Ρος έκανε λάθος στα 30” αλλά η Παρτιζάν δεν σκόραρε στην δική της επίθεση. και στα τρίποντα των Έβανς και Παπαπέτρου όπως επίσης και την εξαιρετική άμυνα υποχρεώνοντας τους Σέρβους σε αρκετές 1-2 περιπτώσεις σε παράβαση 24”, ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα να νικήσει με 89-85 και να πάρει το εισιτήριο του τελικού του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.), 89-85 (παρ.)