Euroleague – Βαθμολογία: Συνεχίζει σε τροχιά playoffs ο Ολυμπιακός

Euroleague - Βαθμολογία: Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, που ανέβηκε στο 5-2 ρίχνοντας την Φενέρμπαχτσε στο 2-5.

Ο Ολυμπιακός στη Euroleague μετά από ένα δύσκολο βράδυ κατάφερε να νικήσει την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ με 67-65. Στο 5-2 ανέβηκαν οι Πειραιώτες που συνεχίζουν σε τροχιά οκτάδας και playoffs στη EuroLeague, στο 2-5 έπεσαν οι Τούρκοι που λύγισαν για ακόμα μία φορά στη διάρκεια της φετινής σεζόν στις λεπτομέρειες.

Αποτελέσματα/πρόγραμμα 7ης αγωνιστικής

Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 69-82 Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 67-65 Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 85-68 Αρμάνι Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 79-62 Ούνικς Καζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 29/10 στις 19:00 Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπασκόνια 29/10 στις 20:00 Αναντολού Εφές – Ζάλγκιρις Κάουνας 29/10 στις 20:30 Μονακό – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 29/10 στις 21:00 Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 29/10 στις 21:00

Euroleague – Βαθμολογία: Η κατάταξη (με την 7 αγωνιστική σε εξέλιξη)

1. Αρμάνι Μιλάνο 6-1 2. Μπαρτσελόνα 6-1 3. Ρεάλ Μαδρίτης 5-1 4. Ολυμπιακός 5-2 5. Μακάμπι Τελ Αβίβ 5-2 6. Βιλερμπάν 4-2 7. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4-2 8. Μονακό 3-3 9. Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3-3 10. Μπασκόνια 3-3 11. Μπάγερν Μονάχου 3-4 12. Ούνικς Καζάν 2-4 13. Παναθηναϊκός 2-4 14. Ερυθρός Αστέρας 2-5 15. Φενέρμπαχτσε 2-5 16. Άλμπα Βερολίνου 2-5 17. Αναντολού Εφές 1-5 18. Ζάλγκιρις Κάουνας 0-6

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 4/11 στις 19:00 Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 4/11 στις 19:00 Βιλερμπάν – Ούνικς Καζάν 4/11 στις 21:00 Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 4/11 στις 21:30 Αναντολού Εφές – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 5/11 στις 19:30 Ζάλγκιρις Κάουνας – Άλμπα Βερολίνου 5/11 στις 20:00 Ολυμπιακός – Μονακό 5/11 στις 21:00 Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 5/11 στις 21:30 Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 5/11 στις 21:45

Euroleague – Βαθμολογία: Ολυμπιακός – Φενέρ 67-65:

Αν και οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν, κατάφεραν να νικήσουν την τουρκική ομάδα και να προχωρήσουν στην Euroleague.

Ολυμπιακός και Φενέρ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πλαίσιο των αγώνων της Euroleague. Οι Πειραιώτες σημείωσαν καλή παρουσία αν και δυσκολεύτηκαν να νικήσουν την Φενέρ, παρόλα αυτά ο Σλούκα κατάφερε με ένα καλάθι στα δύο τελευταία δευτερόλεπτα να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Πιο συγκεκριμένα, με τη νίκη αυτοί, οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 5-2 μετά από εφτά αγωνιστικές στην EuroLeague και διατήρησε παράλληλα το αήττητο στην έδρα του, που έχει μετατραπεί σε «κάστρο» μην επιτρέποντας σε κανέναν να φύγει από εκεί με το χαμόγελο. Από την άλλη, η Φενέρ γνώρισε την τρίτη της σερί ήττα και έπεσε στο 2-5.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την γνωστή του πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ) και κατάφερε με «όπλο» για μια ακόμα φορά την άμυνά του να περιορίσει τη Φενέρ στους πέντε πόντους μετά το πέρας του πρώτου μισού της εναρκτήριας περιόδου, με τους Τούρκους να σουτάρουν με 2/8 εντός παιδιάς.

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την καλή τους άμυνα, με την αστοχία τους έξω από τα 6,75 (1/5) στο ξεκίνημα, να μην τους επιτρέπει να πάρουν ένα καλό προβάδισμα. Ωστόσο, ο Ντόρσεϊ και ο Παπανικολάου βρήκαν τον στόχο σε διαδοχικές επιθέσεις και έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στους γηπεδούχους (17-12), όσοι ήταν και οι πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες μετά από δέκα λεπτά αγώνα (19-14).

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός σούταρε πέντε παραπάνω τρίποντα από ό,τι δίποντα (11 έναντι 6), με τον Φαλ πάντως να κάνει εξαιρετική δουλειά και να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο μετά από 12΄ παιχνιδιού (6π., 6ασίστ).

Η Φενέρ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, με τον Ντε Κολό να προσπαθεί κυρίως με προσωπικές ενέργειες να βρει σκορ για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους εννιά στο 12΄ (23-14), αλλά οι Τούρκοι έκαναν το comeback και με δύο σερί τρίποντα του Μαχμούτογλου έφεραν το ματς στα ίσια (27-27), στα μέσα της περιόδου.

Ωστόσο, κατόπιν αυτού μετετράπη η ισοπαλία στο 40-27. Βρίσκοντας σκορ πίσω από τα 6,75 και στήνοντας ένα αμυντικό «τείχος» μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό και να πάει στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 45-34. Το πιο σημαντικό για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πως στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν επέτρεψαν στη Φενέρ να γίνει απειλητική και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, διατήρησε το προβάδισμα των έντεκα πόντων στο 25΄ (53-42).

Τι έγινε στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο

Η Φενέρ δεν άφησε ανεκμετάλλευτο αυτό το «νεκρό» τετράλεπτο των γηπεδούχων και μπόρεσε να κλείσει τη διαφορά και να μειώσει στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-53).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου κατάφερε με τρίποντο του Γκούντουριτς να πάρει το προβάδισμα (55-56) και με καλάθι του Βέσελι να διευρύνει το σερί της στο 14-0. Ο Ολυμπιακός είχε «βραχυκυκλώσει» στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ για εφτά λεπτά, αλλά βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο διχτάκι μέσα από την γραμμή των βολών, με το σκορ να είναι 50-62, πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Πλέον, το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι και με το σκορ ισόπαλο στους 62 πόντους καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει το μεγάλο σουτ, με τον απολογισμό να λέει οχτώ σερί άστοχες επιθέσεις συνολικά στον αγώνα.

Ο Σλούκας «έσπασε» την ισορροπία με τρίποντο 1:40΄ πριν το τέλος (65-62), αλλά ο Πολονάρα απάντησε με καλάθι και φάουλ, με το ρολόι να δείχνει 49¨ για το φινάλε. Ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις, για να έρθει και πάλι ο Σλούκας να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, καθώς το μακρινό τρίποντο του Γκούντουριτς δεν βρήκε στόχο.