NBA: Πήραν εκ νέου το προβάδισμα οι Σέλτικς [vids]

Πηγή Φωτογραφίας: Getty Images

NBA: Στηριζόμενοι στην δύναμη και με ενέργεια από την αρχή του αγώνα, οι Μπόστον Σέλτικς έκαμψαν την αντίσταση των Ουόριορς, επικρατώντας με 116-100

Στηριζόμενοι στην δύναμη και με ενέργεια από την αρχή του αγώνα, οι Μπόστον Σέλτικς έκαμψαν την αντίσταση των Ουόριορς, επικρατώντας με 116-100 στην Βοστώνη στο Game 3 των NBA Finals για να πάρουν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των Τελικών.

Εξαιρετική η τριάδα Τέιτουμ, Μπράουν, Σμαρτ που σημείωσε 77 πόντους για τους «Κέλτες». Τραυματίστηκε ο Κάρι λίγο πριν τη λήξη και αντικαταστάθηκε από τον Στιβ Κερ και πλέον είναι αμφίβολος για τον 4ο τελικό.

Οι Σέλτικς άρχισαν δυνατά την αναμέτρηση και απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ουόριορς έκαναν και πάλι φοβερή τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Κάρι, που σημείωσε τους 15 από τους 31 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν το προβάδισμα με 83-82 πριν κλείσει το δωδεκάλεπτο με 93-89 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο οι Σέλτικς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «πολεμιστές» και παίζοντας εξαιρετική άμυνα (23-11) έφτασαν στη νίκη.

O Tζέιλεν Μπράουν (27π., 9ρ., 5ασ.), ο Τζέισον Τέιτουμ (26π., 6ρ., 9ασ.) και ο Μάρκους Σμαρτ (24π., 7ρ., 5ασ.), ήταν σε άλλο επίπεδο και έγραψαν ιστορία ως η πρώτη τριάδα μετά το 1985 που σημειώνει 25+ πόντους, μαζεύει 5+ ριμπάουντ και μοιράζει πάνω από 5 ασίστ.

Για το Γκόλντεν Στέιτ, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον είχε 25 πόντους και ο Άντριου Ουίγκινς 18 πόντους.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (3), Χόρφορντ 11 (1), Ρ. Ουίλιαμς 8, Σμαρτ 24 (3), Μπράουν 27 (4), Γ. Ουίλιαμς 10 (1), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Ουίγκινς 18 (1), Λούνι 6, Κάρι 31 (6), Τόμπσον 25 (5), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1), Μούντι.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100