Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73

Πηγή Φωτογραφίας: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI - ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έδειξε για άλλο ένα ματς την ανωτερότητα του απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού μπορεί να τα βρήκε λίγο...σκούρα στο πρώτο ημίχρονο αλλά πάλι επέστρεψε στο δεύτερο και εν τέλει πήρε το ματς για τη 32η αγωνιστική της Euroleague με σκορ 81-73 και έναν Γουόκαπ που...πετούσε φωτιές.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μας πρόσφεραν ένα όμορφο παιχνίδι στο ΣΕΦ για τη 32η αγωνιστική της Euroleague, με τους ”ερυθρόλευκους”…να αντέχουν στους κραδασμούς και εν τέλει να παίρνουν το ματς με σκορ 81-73, μεγαλώνοντας το σερί στο 13-0.  Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ βάζοντας 11 πόντους και μοιράζοντας 13 ασίστ για να οδηγήσει την ομάδα του στο ”κλείδωμα” της πρώτης θέσης στη κανονική διάρκεια της διοργάνωσης. Οι παίκτες του coach Σερέλη το πάλεψαν, έβαλαν μεγάλα σουτ αλλά οι περσινοί φιναλίστ της Ευρωλίγκα έχουν βρει πλέον το ”know how”.

Μοιρασμένο ξεκίνημα στο ΣΕΦ παρά την… τρίποντη αστοχία

Ο Χρήστος Σερέλης άρχισε τον Γιώργο Παπαγιάννη απέναντι στον Μουσταφά Φαλ, όμως ο διεθνής ψηλός έκανε πολύ γρήγορα 2φ. στο’ και αναγκαστικά έκατσε…με το καλημέρα στον πάγκο. Στο πρώτο πεντάλεπτο το ματς ήταν μοιρασμένο (8-7) με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν σκορ με έξυπνα κοψίματα στη ρακέτα και τους «πράσινους» να… απαντούν με τον Ντέρικ Ουίλιαμς (5π.). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κατοχή  και το ματς συνέχισε να πηγαίνει μια σου και μία μου (16-17 στο 10′), με τον Σάσα Βεζένκοφ να μετράει 6 πόντους. Οι δύο ομάδες τα είχαν ”σπάσει” καθώς μετρούσαν αθροιστικά 1/9 τρίποντα στην 1η περίοδο και πήγαιναν… χέρι – χέρι, με τον Παναθηναϊκό να έχει το τέμπο εκεί που το ήθελε.

«Πράσινο» προβάδισμα με Γκουντάιτις και Μπέικον

Με σκορ των δύο Λιθουανών του το «τριφύλλι» πήγε για πρώτη φορά στο +6 (16-22 στο 11′), αλλά ο εξαιρετικός Ταρίκ Μπλακ το πήρε… προσωπικά και ανέτρεψε τα δεδομένα με 9 αναπάντητους πόντους (25-22 στο 13′). Τα δεδομένα έμοιαζαν ακόμα πιο δύσκολα για τους «πράσινους» με τον Μάριους Γκριγκόνις (6π. με 2/2 3π.) να φτάνει τα 3 φάουλ. Όμως, ο ψύχραιμος Ντουέιν Μπέικον (7π., 3ασ.) και ο Αρτούρας Γκουντάιτις (10π., 2ρ.) γύρισαν ξανά την κατάσταση (29-32 στο 16′). Το μεγάλο πρόβλημα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν η αστοχία πίσω από τα 6,75μ. (0/8 3π.), με τον Μπέικον να «γράφει» το 31-36 στο 18′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον διαβασμένο Παναθηναϊκό (11ασ.) στο +5 (33-38 στο 20′) και τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν χώρο να «τρέξουν» και να «ανοίξουν» το παρκέ.

Ο… μαέστρος Ουόκαπ και η «ερυθρόλευκη» άμυνα άλλαξαν το σκηνικό

Ο Μπέικον χρεώθηκε με 2φ. σε 48” στην επανάληψη (3φ. συνολικά), με τον Σερέλη να τον αφήνει στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός, όμως ήταν άλλη ομάδα στην 3η περίοδο. Κυκλοφόρησε πιο σωστά την μπάλα, «χτύπησε» πάνω στον Γ. Καλαϊτζάκη, είδε τον Βεζένκοφ να «ξεσπά» επιθετικά και με διαδοχικά γκολ – φάουλ έφτασε το 11-1 επιμέρους σκορ για το 44-39 στο 23′. Στη συνέχεια, δυο κακές άμυνες έπαιξε και ο Ντέρικ Ουίλιαμς, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που είχαν ανεβάσει εντυπωσιακά την ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ (50-44 στο 25′ από τον υπερπολύτιμο Τόμας Ουόκαπ). Το πρώτο τρίποντο των Πειραιωτών ήρθε δια χειρός του αρχηγού τους, Κώστα Παπανικολάου και «έγραψε» το -αντίστοιχα- πρώτο +7 της βραδιάς (53-46 στο 27′), σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη. Ο Ουόκαπ μοίραζε μαεστρικά το παιχνίδι (8π., 4ρ., 10ασ., 3κλ.), ο Πάρις Λι έκανε κατάχρηση της ντρίμπλας του και δεν βοηθούσε επιθετικά (3/9 εντός πεδιάς, 4 ασίστ/ 2 λάθη) και οι Κυπελλούχοι Ελλάδας εδραίωσαν το προβάδισμά τους (57-48 στο 30′).

Το «πάλεψαν» οι φιλοξενούμενοι, το «καθάρισαν» τα μεγάλα σουτ Βεζένκοφ – Ουόκαπ

Το «τριφύλλι» δεν παράτησε το ματς παρά την κακή 3η περίοδο και μπήκε στην τελική ευθεία με τρεις εξαιρετικές άμυνες (κυρίως του Γκουντάιτις) και ένα 8-0 σερί που ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ (57-56 στο 32′ μετά το τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα). Το ντέρμπι έγινε «θρίλερ» με τον Μαντζούκα να βάζει άλλο ένα τρίποντο για το 63-62 στο 34′. Ο Κώστας Σλούκας με τη σειρά σημείωσε τους πρώτους πόντους του με γκολ – φάουλ και κέρδισε την αποβολή του Μπέικον με 5φ. (68-62 στο 35′), τα δυο ζευγάρια βολών του Παπαγιάννη έφεραν ξανά το ματς στον πόντο (68-67 στο 36′), αλλά ο Ολυμπιακός πήρε νέα «ανάσα». Αρχικά με το τρίποντο του Βεζένκοφ (71-67) και στη συνέχεια με την τρομερή no look ασίστ του Ουόκαπ στον κυρίαρχο Μπλακ για το +6 (73-67 στο 37′).

Ο Λι μείωσε με τρίποντο (73-70), ο Μπλακ δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα για το 75-70 και με 90” για το φινάλε ο Μαντζούκας έβαλε 2/2 βολές (75-72). Και τότε ήρθε το σουτ του αγώνα από τον απίθανο Ουόκαπ. Ο απίθανος Αμερικανός γκαρντ σούταρε για τρεις από τη γωνία και έστειλε για άλλη μια φορά το ντέρμπι στο +6 (78-72 στο 39′). Κάπου εκεί έγιναν όλα πιο απλά για τους πρωτοπόρους της Euroleague, οι οποίοι έφτασαν στην νίκη (81-73 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.