Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός, 80-72: Οι «πράσινοι» πληγώθηκαν από τις κομβικές απουσίες [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: [364734] EUROLEAGUE / ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕUROKINISSI)

Οι «πράσινοι» πληγώθηκαν από τις κομβικές απουσίες που είχαν στα γκαρντ

Στο τέλος, οι «πράσινοι» βρήκαν κάποιες… απαντήσεις στην επίθεση, κυρίως με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ωστόσο, η Μπαρτσελόνα είχε πάρει σημαντική διαφορά, την οποία κατάφερε να κρατήσει και να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα στο classico με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με συνεχόμενα σουτ από μέση απόσταση κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 6 πόντων (15-9) στο 6’ ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή του τρίποντου και με κορυφαίο τον Γκραντ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -1 (21-20).

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν. Οι Καταλανοί είχαν τον Οριόλ Παουλί να κάνει το παιχνίδι της… ζωής του στην Ευρωλίγκα, καθώς πέτυχε 10 πόντους, τη στιγμή που ο Πάρκερ προκάλεσε πολλά προβλήματα στην ρακέτα για το «τριφύλλι». Έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτάσουν στο +11 (39-28) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 45-33.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72.