Πέισερς – Μπακς: Το ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ φινάλε αφησέ “σκασμένο” τον Γιάννη [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: SCREEN/ COSMOTE TV | Basketball Show

Οι Μπακς έκαναν κάκιστη εκκίνηση στην αναμέτρηση, αφού οι Πέισερς παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να χτίσουν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +14 (38-24). Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε στην εξίσωση και άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με τους Μπακς να μειώνουν στους έξι (66-60).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν από άλλον πλανήτη στην αναμέτρηση των Μπακς με τους Πέισερς, όμως η αδιανόητη εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για τα «Ελάφια» που ηττήθηκαν με 126-124. Ο Έλληνας σούπερ σταρ άγγιξε το ρεκόρ καριέρας σε πόντους σταματώντας στους 54 πόντους, έχοντας ακόμη 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με τον «Greek Freak» να έχει 19/24 δίποντα και 16/18 βολές, σημειώνοντας 50+ πόντους για έβδομη φορά στην καριέρα του.

Το ματς

Η κυριαρχία του Έλληνα σούπερ σταρ συνεχίστηκε και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού ο Γιάννης σημείωσε 20 πόντους και τα «Ελάφια» έκαναν την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα με 93-94. Στη τέταρτη περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού οι Μπακς προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους (103-113), όμως οι Πέισερς έκαναν το comeback.

Οι γηπεδούχοι, με τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον να ορίζει τον ρυθμό επανήλθαν στην διεκδίκηση της νίκης και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, φτάνοντας στην ανατροπή και τη νίκη με 126-124, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις τους, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 6-3, με τους Μπακς να πέφτουν στο 5-3.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους Πέισερς, με τον Μπεν Μάθουριν να ακολουθεί έχοντας 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους Μπακς, πέρα από τον συγκλονιστικό Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξεχώρισε ο Κρις Μίντλετον που είχε 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-24, 66-60, 93-94, 126-124

ΠΗΓΗ:  SDNA.GR