Ευρωπαίος και στο χάντμπολ: Απέκλεισαν τη Φερεντσβάρος οι Ερυθρόλευκοι

Πηγή Φωτογραφίας: [369193] EHF EUROPEAN CUP 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο στο χάντμπολ θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός

Τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο στο χάντμπολ θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός που νίκησε με 39-32 τη Φερεντσβάρος στη ρεβάνς της ισοπαλίας με 28-28 στην Ουγγαρία και προκρίθηκε στον -διπλό- τελικό του European Cup, το οποίο μπορεί έτσι να παραμείνει σε ελληνικά χέρια αφού πέρυσι το είχε κατακτήσει η ΑΕΚ.

Το 28-28 του πρώτου αγώνα στη Βουδαπέστη άφηνε τα πάντα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση, με τους Ερυθρόλευκους να περιμένουν πώς και πώς τη ρεβάνς, όπως φάνηκε και από την απόδοσή τους. Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά, στα οποία η ομάδα του Πειραιά έψαχνε τα πατήματά της και ήταν πίσω με 1-3, ο έλεγχος ήταν συνεχώς στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (21-18).

Από εκεί και πέρα, οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν όχι απλά να κρατήσουν το προβάδισμα αλλά και να το αυξήσουν, φτάνοντας στο 35-29 και στη συνέχεια στο 37-30, για να πάρουν τελικά τη νίκη με 39-32.

Μια νίκη που έχει ιστορική αξία για τον Ολυμπιακό αφού θα μπορέσει να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο στο χάντμπολ, περιμένοντας να μάθει, το απόγευμα της Κυριακής, ποια εκ των Βάλουμ ή Μινάουρ Μπαΐα Μάρε θα είναι η αντίπαλός του στον τελικό, ο οποίος είναι διπλός.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 12-9, 14-11, 17-15, 21-18 (ημ.), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32

Ολυμπιακός: Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 5, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

Φερνατσβάρος: Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ίμρε 2, Μπάλογκ 2, Πορντάν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκιόρι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπούιντοσο, Κόβαστιτς 2.