Mundial 2018: Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0

Με πεντάρα ξεκίνησε το Mundial 2018. Θρίαμβος της Ρωσίας απέναντι στη Σαουδική Αραβία με 5-0.

Πρεμιέρα με θρίαμβο στο Mundial 2018 για την οικοδέσποινα Ρωσία, η οποία χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου επικράτησε με 5-0 της Σαουδικής Αραβίας, που με την εικόνα που έδειξε, φάνηκε πως θα αποτελέσει τον σάκο του μποξ του πρώτου ομίλου.

Η Ρωσία κατάφερε να… καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 2-0. Μόλις στο 11′ ο Γκαζίνσκι με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους, οι οποίοι κυριαρχούσαν στο γήπεδο. Και δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με υπέροχη εκτέλεση του Τσερίσεβ.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ρωσία είχε τον απόλυτο έλεγχο, έκανε ευκαιρίες και έφτασε σε άλλα δύο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Ο Τζιούμπα στο 71′ έκανε το 3-0 και στο φινάλε οι Ρώσοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με δύο γκολ δυο γκολ στις καθυστερήσεις, ένα υπέροχο από τον Τσερίσεβ και ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκολόβιν.