Μουντιάλ 2018: Βέλγιο – Τυνησία 5-2

Βέλγιο - Τυνησία 5-1: Καταιγιστικοί οι παίκτες του Μαρτίνεθ, επιβλήθηκαν άνετα της Τυνησίας με 5-2 και βρίσκονται ήδη στους "16" του Μουντιάλ 2018. Από δύο γκολ οι Λουκάκου και Αζάρ, πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση μαζί με τον Κριστιάνο ο πρώτος. Ο Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στην τούρτασ.

Δύο γκολ από τον Ρομέλου Λουκάκου. άλλα δύο από τον Έντιν Αζάρ και ένα από τον Μπατσουαγί διαμόρφωσαν τον θρίαμβο. Βέλγιο – Τυνησία 5-2, με τους Βέλγους να βγάζουν στο γήπεδο όλη την ποιότητά τους, να φτάνουν στον θρίαμβο και να προκρίνονται στους “16” του Μουντιάλ 2018.

Οι Βέλγοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα του αγώνα και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6′ με πέναλτι του Αζάρ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λουκάκου έκανε το 2-0 για το Βέλγιο με την Τυνησία να κάνει το… λάθος και να μειώνει στο 18′ με τον Μπρον. Ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-1 για την ομάδα του Μαρτίνεθ, η οποία στο δεύτερο μέρος έδωσε διαστάσεις θριάμβου.

Αζάρ στο 51′ και Μπατσουαγί στο 90′ έστειλαν το σκορ στο 5-1, με τον Καζρί στο 93΄να διαμορφώνει το τελικό 5-2.