LIVERPOOL: Τα στιγμιότυπα της νίκης επί της Παρί Σεν Ζερμέν (vid)

LIVERPOOL: Δείτε τα πέντε γκολ στο 3-2 επί της Παρί.

LIVERPOOL: Μεγάλο ματς στο Άνφιλντ και νίκη στο φινάλε για τη Λίβερπουλ με 3-2 επί της Παρί Σεν Ζερμέν.

Η πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ μας πρόσφερε ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο Άνφιλντ. Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-2 της Παρί, σε ένα ματς που οι reds ήταν καλύτεροι. Ωστόσο χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο ματς η Λίβερπουλ. Στο 6′ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Φαν Ντάικ. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει και στο 31′ βρήκε το γκολ. Μετά τη σέντρα του Ρόμπερτσον από αριστερά ο Στάριτζ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Αρεολά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το Anfield πήρε φωτιά. Ο Μπερνάτ έκανε καθαρό πέναλτι στον Βαϊνάλντουμ και από τη βούλα του πέναλτι ο Μίλερ το 2-0. Ωστόσο η Παρί αντέδρασε γρήγορα. Στο 40′ ύστερα από σέντρα του Ντι Μαρία, ο Καβάνι από θέση οφσάιντ, επιχείρησε το βολέ και στη συνέχεια με δύσκολο βολέ με το αριστερό ο Μενιέ μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη η πρώτη σημαντική φάση ήταν στο 58′. Ο Σαλάχ σκόραρε, αλλά ο Στάριτζ είχε κάνει φάουλ στον Αρεολά και το γκολ δεν μέτρησε. Ο Κλοπ έβγαλε τον σκόρερ του πρώτου γκολ και πέρασε τον Φιρμίνο, όμως η ομάδα του έπαιξε συντηρητικά προς το τέλος για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Και αυτό φάνηκε να το πληρώνει στο 83′. Μετά από προσπάθεια του Νεϊμάρ, ο Μπαπέ με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2.

Στο 87′ το φάουλ του Αρνολντ βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού αλλά η λύτρωση ήρθε στο 92′. Ο Φιρμίνιο με τρομερές προσποιήσεις απέφυγε όσους προσπάθησαν να τον μαρκάρουν και με διαγώνιο σουτ χάρισε τη μεγάλη νίκη με 3-2.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Αρνολντ, Τζο Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Μανέ (93′ Φαμπίνιο), Σαλάχ (85′ Σακίρι), Στάριτζ (72′ Φιρμίνο).

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Αρεολά, Μενιέρ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Ραμπιό, Ντι Μαρία (80′ Τσούπο Μότινγκ), Νεϊμάρ, Μπαπέ, Καβάνι (80′ Ντράξλερ).

Δείτε τα στιγμιότυπα του Liverpool – PSG:

Χατ τρικ ο Μέσι, ανατροπές για Ατλέτικο και Ίντερ:

Για τον πρώτο όμιλο, η Ατλέτικο πέρασε από την έδρα της Μονακό, ενώ νικήτρια έφυγε και η Ντόρτμουντ από την Μπριζ.

Για τον δεύτερο η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 4-0 την Αϊντχόφεν με τον Μέσι να φθάνει σε χατ-τρικ, ενώ η Ίντερ με ανατροπή πανηγύρισε τη νίκη επί της Τότεναμ με 2-1 κατά την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League.

Για τον τρίτο όμιλο, η Λίβερπουλ νίκησε 3-2 την Παρί Σεν-Ζερμέν σε ένα συγκλονιστικό ως προς την εξέλιξή του ματς, ενώ Ερυθρός Αστέρας και Νάπολι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο Βελιγράδι (0-0).

Στον τέταρτο όμιλο, η Γαλατάσαράι νίκησε εύκολα 3-0 τη Λοκομοτίβ στην Κωνσταντινούπολη, ενώ Σάλκε και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.