Μπαρτσελόνα: Μεγάλη ανατροπή με «υπογραφή» Σουάρες (vids)

Η Μπαρτσελόνα με επική ανατροπή επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η Μπαρτσελόνα με επική ανατροπή επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Ράγιο Βαγιεκάνο και όχι μόνο παρέμεινε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά άνοιξε και την ψαλίδα από τη δεύτερη, Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μετά το 5-1 επί της Ρεάλ πήγε στη Μαδρίτη με άλλον αέρα για να αντιμετωπίσει την προτελευταία ομάδα του πρωταθλήματος.

Όσοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι θα ήταν εύκολο έπεσαν έξω, καθώς η Ράγιο έως το 87′ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1!

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Σουάρες στο 10 λεπτό του αγώνα, αλλά ο Πότζο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 35′ για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη και ο Ντεμπελέ έβαλε «φωτιά» στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2, για να έρθει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σουάρες, να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να «σώσει» την ομάδα του, με το τελικό 2-.3.