Τελικοί NBA: Τορόντο Ράπτορς – Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 105-106

Οι πρωταθλητές είναι ακόμα όρθιοι. Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς χάλασαν τη φιέστα των Τορόντο Ράπτορς, επικράτησε με 106-105 στον Καναδά και μείωσαν σε 3-2 τη σειρά των τελικών του NBA.

Τορόντο Ράπτορς – Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 105-106: Παράταση ζωής για τους Ουόριορς! Επιβεβαιώνοντας το όνομά τους, οι πρωταθλητές επικράτησαν 106-105 των Ράπτορς στο Τορόντο, μείωσαν σε 3-2 τη σειρά των τελικών του NBA και κρατήθηκαν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι «πολεμιστές» προηγήθηκαν με 13 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά βρέθηκαν στο -6 τρία λεπτά πριν το τέλος. Τα σερί τρίποντα από Τόμπσον και Κάρι και οι καλές άμυνες στον Λέοναρντ έφεραν την ανατροπή.

Ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ μαζί με τον Κλέι Τόμπσον που είχε 26 πόντους ξεχώρισαν από τους οουόριορς, που έχασαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου ξανά με τραυματισμό τον Κέβιν Ντουράντ. Ο Κογουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους αλλά με μόλις 9/24 σουτ για τους Ράπτορς.

Οι πρωταθλητές λίγο έλειψε να… αυτοκτονήσουν ωστόσο, καθώς αν και είχαν προβάδισμα μέχρι και με 12 πόντους στο ματς, ένα 10-0 σερί του Καουάι Λέοναρντ, τους έφερε να χάνουν με 103-97!

Οι Ράπτορς είχαν την τελευταία κατοχή του αγώνα στα χέρια τους και με καλάθι θα έφερναν τον τίτλο για πρώτη φορά στον Καναδά, αλλά ο Κάιλ Λάουρι αστόχησε απελπιστικά από την γωνία του τριπόντου. Έτσι η σειρά θα συνεχιστεί στο Οκλαντ τα ξημερώματα της Παρασκευής (για την Ελλάδα), με τους Γουόριορς να ελπίζουν σε νίκη, ώστε να πάνε για το έβδομο ματς στον Καναδά. Στο προηγούμενο ματς στο γήπεδό τους ωστόσο, έχασαν από τους Ράπτορς με 123-109.

Το έκτο ματς των τελικών του NBA θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής (4:00) στο Όκλαντ.

Δωδεκάλεπτα: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106.