Παναθηναϊκός – Φενερμπαχτσέ 81-78

Παναθηναϊκός - Φενερμπαχτσέ: Στο καλύτερο ματς του Τζιμέρ Φριντέτ, οι Πράσινοι επικράτησαν με 81-78 των Τούρκων, αν και έπαιξαν με την φλόγα αφού βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους.

Παναθηναϊκός – Φενερμπαχτσέ: Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας μια αγχωτική νίκη με 81-78, επί της Φενερμπαχτσέ στο άδειο ΟΑΚΑ, λόγω της τιμωρίας της έδρας του, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Πράσινοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 9-5, ενώ η Φενέρ βρίσκεται στο 5-9.

Αν και βρέθηκε να προηγείται με +13 (74-61) στις αρχές της 4ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στους παίκτες του Ομπράντοβιτς να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν ο φανταστικός Τζιμέρ Φριντέτ με 2/2 βολές χάρισε το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πανηγύρισε την 9η νίκη της, ενώ ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης συμβιβάστηκε με την 9η ήττα του.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Τζιμέρ Φριντέτ, που είχε 22 πόντους και ευστόχησε στις κρίσιμες βολές στο φινάλε. Ακόμα μία πληθωρική εμφάνιση από τον Καλάθη (15 πόντοι, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με «μαέστρο» τον Καλάθη, ξέφυγε με +7 (17-10 στο 5’) έχοντας ορθολογικές επιλογές στην επίθεση. Κάπου εκεί όμως επήλθε το μπλακ άουτ στους «πράσινους», που υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και επέτρεψαν στη Φενέρμπαχτσε να βρει ρυθμό επιθετικά. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ είχε μπροστάρη τον Σλούκα. Η τακτική των Τούρκων στην άμυνα με διπλές παγίδες και πίεση στην μπάλα, απέδωσε καρπούς και τους έφερε στο -1 στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21) με σερί 5-0.

Η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά με +5 (24-29 στο 12’) για πρώτη φορά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (27-33 στο 14’). Κάπου εκεί αφυπνίστηκε το «τριφύλλι» και πλησίασε σε απόσταση βολής (34-35 στο 16’) με τρίποντο του Φριντέτ. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και ισοφάρισαν (40-40 στο 18’), ωστόσο οι Τούρκοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (42-46) εκμεταλλευόμενοι τα αβίαστη λάθη των «πράσινων» σε αυτό το διάστημα (9 τον αριθμό).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό, που κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με ατσαλένια άμυνα και με τον Φριντέτ να πυροβολεί, οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 και ανέκτησαν το προβάδισμα (52-48 στο 23’).

Οι παίκτες του Πιτίνο είχαν βρει ρυθμό και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Μάλιστα, μετέτρεψαν το 56-53 (25’) σε 65-55 (29’) και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ντουβερίογλου, που μείωσε σε 65-57. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο τρίτο και εκτοξεύτηκαν στο +13 (70-57 στο 32’) πνίγοντας με την άμυνά τους την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Το «τριφύλλι» διατήρησε διψήφια διαφορά και έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση (74-61 στο 34’), ωστόσο κάπου εκεί υπέστη μπλακ-άουτ και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν: με σερί 9-0 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (74-70 στο 37’). Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τον Παναθηναϊκό να παίζει δίχως τον Καλάθη, ο οποίος χρεώθηκε με 5 φάουλ και πήγε στον πάγκο. Οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν πάλι το καθαρό μυαλό που είχαν και πραγματοποίησαν τραγικές επιθέσεις δίνοντας το δικαίωμα στους Τούρκους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο (76-74 στο 39’).

Στα κρίσιμα δευτερόλεπτα όλα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών: με 5/6 και 2/2 στα 3’’, ο Φριντέτ διαμόρφωσε το 81-78 κι ενώ ο Ντε Κολό αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε, με τους ανθρώπους της Φενέρμπαχτσε να διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Γάλλο γκαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78