Ολυμπιακός Ομόνοια: 0 – 0

Ολυμπιακός Ομόνοια: Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν να γράφουν ιστορία στην Ευρώπη!

Η ομάδα του Πειραιά μετά το 2-0 στο Φάληρο επί της Ομόνοιας, πήρε χαλαρό 0-0 στην Κύπρο και έτσι πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για 20η φορά στην ιστορία του. Και θα εισπράξει από την UEFA περίπου 32 εκατ.ευρώ για την πρόκριση του!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς, και μάλιστα θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ, σε δύο φάσεις (5’ ο Ελ Αραμπί έχασε τετ α τετ και στο 19’ με τον Ραντζέλοβιτς να χάνει τετ α τετ). Η Ομόνοια στα πρώτα 45 λεπτά μόνο σε μία περίπτωση απείλησε σοβαρά την εστία του Σα για να διώξει σαν από μηχανής θεός ο Σεμέδο (33’).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο μέρος και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων με τον Καμαρά (61’ έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο και στο επόμενο λεπτό με τον Χολέμπας). Στο 66’ οι Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να βρουν δίχτυα με τον κίπερ της Ομόνοια να κρατά ανέπαφη την εστία του, ενώ στο 82’ ο Φαμπιάνο είπε «όχι» σε κοντινή προβολή του Μασούρα.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στα πλέι-οφ του Europa League και ελάχιστα απειλούσαν τους παίχτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Η κλήρωση των ομίλων του Champions League θα γίνει το απόγευμα της Πέμπτης (19:00) όπου ο Ολυμπιακός θα δώσει το παρόν για 2η συνεχόμενη σεζόν και 20η στην ιστορία του.

Το ματς αναλυτικά:

94′ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

86′ Γύρισμα του Καμαρά από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα.

82′ Φοβερή απόκρουση του Φαμπιάνο σε πλασέ του Μασούρα, από εξαιρετική πάσα του Αραμπί.

80′ Κίτρινη στον Χουμπότσαν.

70′ Αλλαγές για την Ομόνοια. Ο Κακουλής αντί του Ντούρις και ο Ασάντε αντί του Παπουλή.

65′ Ο Βαλμπουενά πέρασε στον Μπουχαλάκη. Αυτός σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Αραμπί. Ο Λανγκ έκανε τάκλιν πριν εκτελέσει ο Μαροκινός και η μπάλα έφτασε στον Ραντζέλοβιτς, το πλασέ του οποίου εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο.

62′ Σουτ του Χολέμπας έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

61′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά έκανε καλό σουτ έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

58′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το κέρδισε ο Ελ Αραμπί.

56′ Κίτρινη στον Χολέμπας.

54′ Σουτ του Καμαρά μέσα από την περιοχή, κόντρα και κόρνερ.

52′ Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι.

Η Ομόνοια έχει μπει δυνατά στο β’ ημίχρονο.

51′ Μακρινό σουτ από τον Κούσουλο, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

49′ Ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Σα.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 0ι δυο ομάδες.

44′ Πολύ χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι.

40′ Γύρισμα του Μποτεάκ από δεξιά, ο Ραφίνια με το σώμα άφησε τη μπάλα για τον Σα.

30′ Οφσάιντ ο Βαλμπουενά από πάσα του Χολέμπας.

Η μεγάλη ευκαιρία του Ρατζέλοβιτς

29′ Κακή πάσα του Καμαρά στον Ραντζέλοβιτς. Ο Λέγιακς έκοψε.

24′ Επιθετικό φάουλ του Ντούρις στον Σα.

24′ Σουτ του Τζιωνή έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Ραφίνια και κατέληξε κόρνερ.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά έδωσε στον Ραντζέλοβιτς και αυτός αφού σούταρε από θέση βολής μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

17′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, άουτ.

14′ Ο Μπα έκοψε τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Το πέναλτι που ζήτησε ο Ελ Αραμπί

11′ Κεφαλιά του Λούφτνερ μετά το κόρνερ του Τζιόνη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

7′ Ο Ολυμπιακός έχει ήδη κάνει δύο τελικές. Και οι δύο στην εστία.

5′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Αραμπί βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο, μέσα από την περιοχή και δεξιά, σούταρε, αλλά έδιωξε ο Βραζιλιάνος.

3′ Δεν βρήκε σωστά τον Καμαρά ο Σεμέδο.

2′ Κόρνερ του Μποτεάκ, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Εμβιλά. Ο Σα απομάκρυνε αυτή τη φορά.

1′ Ο Εμβιλά έδιωξε σε κόρνερ, είχε χάσει νωρίτερα τη μπάλα ο Σεμέδο.