Ισπανία: Νίκη με ανατροπή κόντρα στη Γεωργία

Ισπανία: Σε μια σπουδαία ανατροπή προχώρησε η Ισπανία κόντρα στη Γεωργία, επικρατώντας με 2-1 κόντρα των γηπεδούχων. Τα γκολ έβαλαν οι Τόρρες και Όλμο.

Η Ισπανία κέρδισε με ανατροπή τη Γεωργία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022. Η Γεωργία πήγε να κάνει την έκπληξη της ημέρας, απειλώντας με νέα απώλεια βαθμών την παγκόσμια υπερδύναμη, από την οποία τελικώς ηττήθηκε (1-2) στο Ερεβάν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022. Νωρίτερα η εθνική επικράτησε με 2-1 σε φιλική αναμέτρηση επί της Ονδούρας.

Ισπανία: Πως πήγε το παιχνίδι

Οι Ίβηρες, που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά το γκολ του Κβίσα Κβαρατσκέλια λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φεράν Τόρες στις αρχές του δεύτερου και βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ντάνι Όλμο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Γεωργιανοί και ενόψει της αναμέτρησης της Τετάρτης (31/03) με την Εθνική μας ομάδα, έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους και σόκαραν τους Ισπανούς στο 44′, με τον Κβαρατσκέλια να πατάει περιοχή και να πλασάρει τον Ουνάι Σιμόν. Ισπανία

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Ισπανοί, γνωρίζοντας πως θα μπλέξουν για τα καλά πια, βγήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και ισοφάρισαν γρήγορα με τον Φεράν Τόρες (56′). Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Ίβηρες, αλλά το γκολ της νίκης δεν ερχόταν. Μέχρι το 92′. Τότε ο Ντάνι Όλμο εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», η αντίδραση του Λόρια δεν ήταν καλή και η Ισπανία πήρε τη νίκη

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Δανία, συνέτριψε με 8-0 τη Μολδαβία στο Χέρνινγκ, έχοντας προηγηθεί με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ ήταν βασικός για τους Μολδαβούς, αλλά σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει αυτό το παιχνίδι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Η Αγγλία πέρασε νικηφόρα (2-0) από τα Τίρανα διπλασιάζοντας επίσης τις νίκες της στο 9ο γκρουπ, ενώ το ίδιο έκανε και η Αρμενία (10ος όμιλος), υποχρεώνοντας σε δεύτερη ήττα τους Ισλανδούς.

Ισπανία

Τα αποτελέσματα

2ος Όμιλος

Γεωργία-Ισπανία 1-2 (44΄ Κβαρατσκέλια – 56΄ Τόρες, 90΄+3 Όλμο)

4ος Όμιλος

Καζακστάν-Γαλλία 0-2 (20΄ Ντεμπελέ, 44΄ αυτ. Μάλι)

Ουκρανία-Φινλανδία 21:45

Ρεπό: Βοσνία

6ος Όμιλος

Δανία-Μολδαβία 8-0 (19΄ πεν., 48΄ Ντόλμπεργκ, 22΄, 29΄ Ντάμσγκαρντ, 35΄, 39΄ Γένσεν, 81΄ Σκοβ, 89΄ Ίνγκβαρτσεν)

Αυστρία-Ν. Φερόε 21:45

Ισραήλ-Σκωτία 21:45