Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Νέα νίκη για τη Βραζιλία, έχασε βαθμούς η Αργεντινή

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Νέα νίκη για τη Βραζιλία που πέρασε το εμπόδιο της Παραγουάης, ενώ η Αργεντινή έχασε ξανά βαθμούς, φέρνοντας ισοπαλία με την Κολομβία.

Το απόλυτο των νικών έχει η Βραζιλία, αφού κέρδισε και την Παραγουάη και έκανε το 6 στα 6 για τη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2022 στο Κατάρ. Από την άλλη η Αργεντινή έχασε κι άλλο έδαφος μένοντας στην ισοπαλία με την Κολομβία.

Η Σελεσάο πέρασε από την Παραγουάη με ηγέτη τον Νέιμαρ που σημείωσε το πρώτο γκολ μόλις στο 4 λεπτό, ενώ έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της Εθνικής του ομάδας, το οποίο πέτυχε ο Πακέτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αλμπισελέστε αντμετώπισε την Κολομβία εκτός έδρας και ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2. Παρότι πήρε αέρα δυο τερμάτων πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ρομέρο στο 3 λεπτό να ανοίγει το σκορ και 5 λεπτά αργότερα ο Παρέδες να κάνει το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κολομβιανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 51′ όταν ο Μουριέλ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με buzzer beater του Μπόρχα στο 4 λέπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Αργεντινή έμεινε 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Βραζιλία.

Στο μεταξύ, το Περού πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του 3ου της βαθμολογίας Ισημερινού, ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Βενεζουέλα – Ουρουγουάη και Χιλή – Βολιβία.