NBA Μπακς – Νετς 86-83: Καθάρισε ο Αντετοκούνμπο

NBA Μπακς - Νετς 86-83: Καθάρισε ο Αντετοκούνμπο, μαζί με τον Μίντελτον, για τη μεγάλη νίκη των Μπακς. O Χόλιντεϊ το μεγάλο καλάθι.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι βγαλμένο από παλαιότερες δεκαετίες οι Μπακς λύγισαν τους Νετς και έκαναν το 1-2 στη σειρά για το τρίτο game της Ανατολικής Περιφέρειας στο πλαίσιο των playoffs του NBA.

Συγκλονιστική προσπάθεια από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 1/8 τρίποντα και 4/9 βολές, όμως έπαιξε στα 43 από τα 48 λεπτά, σκόραρε 33 πόντους (13/23 δίποντα), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ. Εκμεταλλεύθηκε τα κενά, όποτε βρήκε τέτοια, κυριάρχησε στη ρακέτα και είχε δίπλα του τον Κρις Μίντλετον σε σπουδαία βραδιά μετά από δύο άσχημα ματς στο Barclays Center. Ο φόργουορντ των Μπακς έκλεισε τον αγώνα με 35 πόντους (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά μάχης στην επίθεση, μάχης στην άμυνα, μάχης με τον εαυτό του για να ανακάμψει. Οι δυο τους πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους των Ελαφιών, ουδείς άλλος ήταν διψήφιος.

Μια τεράστια μάχη που πήγε σε χαμηλό σκορ, είχε ένταση, σκληρά φάουλ, αμέτρητα άστοχα σουτ, airballs σε βολές και σε εκτελέσεις από κάθε απόσταση, αλλά και δραματικό φινάλε με τον Τζρου Χόλιντεϊ να γράφει το 84-83 στα 11.4″, τον Μπρους Μπράουν να αστοχεί σε drive και τον Κέβιν Ντουράντ να βρίσκει σίδερο στο τρίποντο που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση. Το Μιλγουόκι μείωσε στο 1-2 και θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει την Κυριακή (22:00) ώστε να γυρίσει στο Μπρούκλιν για το μπρέικ και το προβάδισμα.

Οι Μπακς έκλεισαν τον αγώνα με 6/31 τρίποντα, είχαν 12 ασίστ για 10 λάθη, την ώρα που οι -δίχως τον Τζέιμς Χάρντεν- Νετς μετρούσαν 8/32 τρίποντα (1/7 ο Τζο Χάρις) και 15 ασίστ για επτά λάθη σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα από 17.000 θεατές.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 45-42, 67-65, 86-83

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ, Γιάννης Αντετοκούνμπο 33 (13/23 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη σε 43 λεπτά), Λόπεζ 3 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μίντλετον 35 (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά), Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 4 (6 ριμπάουντ), Φορμπς, Κόνατον 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 30 (8/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά), Χάρις 3 (1/7 τρίποντα), Γκρίφιν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 16 (8/15 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ίρβινγκ 22 (7/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ σε 45 λεπτά), Σάμετ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κλάξτον 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 2 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ σε 12:18).

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 28/59 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 12/19 βολές, 65 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 26/62 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 59 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 7 λάθη