Πολωνία Σλοβακία 1-2: Νίκη με το γκολ του Σκρίνιαρ

Πολωνία Σλοβακία 1-2: Μεγάλη νίκη για την Σλοβακία, η οποία κατάφερε να πάρει το τρίποντο από την Πολωνία με το γκολ του Σκρίνιαρ.

Μετά την νίκη των Τσέχων με το καλύτερο και πιο μακρινό γκολ του Euro 2020, η Σλοβακία νίκησε την Πολωνία. Να θυμίσουμε ότι έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση της υγείας του Κρίστιαν Έρικσεν. Έτσι η «ποδοσφαιρική» ζωή στο Euro 2020 συνεχίζεται κανονικά με την τέταρτη ημέρα.

Πιο συγκεκριμένα, Πολωνία και Σλοβακία διασταύρωσαν  τα ξίφη τους, στην πρεμιέρα τους στο Euro 2020, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 18′ με αυτογκόλ του Βόιτσεχ Σέζνι. Πολωνία Σλοβακία 0-1

Το αυτογκόλ του Σέζνι

Ο πρώην μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, πραγματοποίησε μια εξαιρετική ενέργεια και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Γιουβέντους να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Συγκεκριμένα, ο Σλοβάκος ταλαιπώρησε με περίσσεια τέχνη τους αμυντικούς της Πολωνίας από τα αριστερά, μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε στο δοκάρι, η μπάλα επανήλθε στην πλάτη του Σέζνι και κατέληξε στο τέρμα για το 0-1.

Η ισοφάριση του Λινέτι

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Πολωνία ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Λινέτι βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή της Σλοβακίας και με πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Προβάδισμα νίκης από τον Σκρίνιαρ

Μέσα σε τέσσερα λεπτά κόκκινη – αποβολή και γκολ εις βάρος της Πολωνίας. Ο Σκρίνιαρ σκοράρει στο 69′ και δίνει προβάδισμα νίκης στη Σλοβακία.