UEFA: Αυτή είναι η θέση της Ελλάδος μετά το ΠΑΟΚ – Μαρσέιγ

Η ισοπαλία της Σλάβια Πράγας με τη Φεγενορντ έδωσε τη δυνατότητα στην Τσεχία να μειώσει στους 400 βαθμούς την απόστασή της απ’ την Ελλάδα

Το γκολ του Τραορέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα της Φέγενορτ με τη Σλάβια (3-3), εκτός απ’ την ισοπαλία που χάρισε στην ομάδα της Πράγας, προσέφερε στην 200 βαθμούς στην Τσεχία στο ranking της UEFA και (απ’ τη στιγμή που ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ στη Μασσαλία) της έδωσε τη δυνατότητα να μειώσει στους 400 βαθμούς την απόστασή της απ’ την Ελλάδα, στη μεγάλη «μάχη» για την 15η θέση.

Στο όλο… κόλπο, της πολύτιμης 15ης θέσης (που βγάζει 5 ομάδες στα Κύπελλα Ευρώπης από την αγωνιστική περίοδο 2023/24, μπήκε πλέον και η Νορβηγία που «σκαρφάλωσε» τρεις θέσεις μετά τη νέα νίκη της Μπόντο Γκλιμτ επί της Ρόμα (2-1) κι έφτασε στη 17η, ούσα 950 βαθμούς μακριά απ’ την Ελλάδα.

Τι σημαίνει η 15η θέση από την αγωνιστική περίοδο 2023/24; Αν δεν αλλάξει κάτι ως το τέλος της χρονιάς, η Ελλάδα θα κερδίσει άλλη μία θέση στα Κύπελλα Ευρώπης και θα βγαίνουν πλέον 5 ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη. Όπερ σημαίνει πως η Ελλάδα θα έχει πλέον δύο ομάδες στα προκριματικά του Champions League, μία ομάδα στα προκριματικά του Europa League, ενώ θα μειωθούν κατά μία οι θέσεις στα προκριματικά του Europa Conference League και από τρεις θα γίνουν δύο (η μία που «χάνεται», αναβαθμίζεται και πάει στο Europa).

Αναλυτικά:

-Ο πρωταθλητής θα συμμετάσχει στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

-Ο δεύτερος θα συμμετάσχει στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

-Ο Κυπελλούχος θα συμμετάσχει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

-Ο τρίτος και ο τέταρτος θα συμμετάσχουν στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.