Ολυμπιακός: Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε την νίκη

Πηγή Φωτογραφίας: [367836] EUROLEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Παίζοντας τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βίρτους με 74-69 και πλέον έχει μπει γερά στο κόλπο για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 74-69, της Βίρτους Μπολόνια στην 28η στροφή της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την 17η νίκη στην σεζόν.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι έπαιξαν και για τον τραυματία Τόμας Γουόκαπ, όχι μόνο πήραν την νίκη αλλά κάλυψαν την διαφορά δύο πόντων από την ήττα στον πρώτο γύρο και πλέον είναι από… πάνω σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ιταλούς.

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι περιμένουν τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

«Μουδισμένο» ξεκίνημα και προβάδισμα της Βίρτους

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αποδιοργανωμένος από την απουσία του Τόμας Γουόκαπ, κάτι που φάνηκε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η Βίρτους προηγήθηκε με 12-6, με τον Μπελινέλι να πετυχαίνει 7 πόντους, όμως οι ερυθρόλευκοι ανέκαμψαν και έφτασαν στην ισοφάριση με το τρίποντο του Κάνααν (12-12). Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και ανέκτησαν το προβάδισμά τους το οποίο διατήρησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Ντόμπριτς έστειλε στο +5 την ομάδα του Λούκα Μπάνκι με τρίποντο, και ο Κάνααν στην εκπνοή του χρόνου, έκανε το 21-22, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Σενγκέλια και Ντόμπριτς έστειλαν την Βίρτους στο +12

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρέμεινε μπροστά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σταματήσουν την επιθετική πολυφωνία των Ιταλών. Με 4 πόντους του Ζίζιτς η Βίτρους και το τρίποντο του Παγιόλα έστειλαν την ιταλική ομάδα στο +9, ωστόσο με 5 πόντους του Παπανικολάου μάζεψε την διαφορά για το 33-37. Ο Σενγκέλια με 4 πόντους και ο Χάκετ με τρίποντο-μαχαιριά ανέβασαν την διαφορά στους 12 (34-46), αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού τον κράτησε… όριο και με τρίποντο έστειλε τους ερυθρόλευκους στα αποδυτήρια, όντας 9 πόντους πίσω (37-46).

Σερί 13 πόντων και καλή άμυνα του έδωσαν το προβάδισμα

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν αλλαγμένοι στο δεύτερο ημίχρονο κι έδειξαν ότι θέλουν την νίκη κόντρα στην Βίρτους. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε την Τρίτη περίοδο με ένα σερί 13 πόντων που του έδωσε το προβάδισμα, ενώ στην συνέχεια με καλή άμυνα «αφόπλισε» τα επιθετικά όπλα της ιταλικής ομάδας επιτρέποντας να σκοράρει μόλις 5 πόντους. Ο Φαλ με δύο καρφώματα έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (57-51), που είχε βάλει βάσεις νίκης.

Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε την νίκη και την διαφορά

Το νερό… είχε μπει στ’ αυλάκι και ο Ολυμπιακός, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, τελικά πήρε την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στην διοργάνωση. Ο Σενγκέλια το πάλεψε μόνος του στο τέλος ωστόσο δεν είχε συμπαραστάτες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έως και στους 4 πόντους (71-67), όμως ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και τελικά πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, με την οποία έφτιαξε το μέλλον του στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4