Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε: Στην 3η θέση οι Ερυθρόλευκοι

Πηγή Φωτογραφίας: [369826] EUROLEAGUE 2023-2024 / FINAL-4 ΒΕΡΟΛΙΝΟ / ΤΕΛΙΚΟΣ 3ης ΘΕΣΗΣ / ΟΣΦΠ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Στην 3η θέση της φετινής Euroleague τερμάτισε τελικά ο Ολυμπιακός

Στην 3η θέση της φετινής Euroleague τερμάτισε τελικά ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 87-84 τη Φενέρμπαχτσε στον μικρό τελικό του Final 4 στο Βερολίνο.

Είναι το πιο αδιάφορο παιχνίδι της σεζόν, πρέπει όμως να γίνει, οπότε οι δύο ομάδες, ήθελαν δεν ήθελαν, έπρεπε να μπουν στο παρκέ και να μονομαχήσουν με στόχο την 3η θέση. Για τους Ερυθρόλευκους, όμως, ο στόχος δεν ήταν κυρίως αυτό αλλά το να σεβαστούν τους εαυτούς τους, να σεβαστούν τους οπαδούς που παρέμειναν στη γερμανική πόλη για να δουν και τον μικρό τελικό. Και τους σεβάστηκαν.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Με τους Μιλουτίνοφ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου να δίνουν λύσεις στην επίθεση και με περισσότερη διάθεση στην άμυνα μετά το πρώτο 5λεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (24-16).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης, στο 12′, ο Ολυμπιακός πήγε και στο +9 (30-21), η Φενέρ όμως αντέδρασε και πλησίασε στο -1 (30-29), πριν ακολουθήσει σερί 9-0 των Ερυθρόλευκων για το 39-29, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 48-37.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά και στην τρίτη περίοδο, όπως δείχνει το 56-43 στο 24′, αλλά στη συνέχεια ο Πιέρ… πήρε μπρος για τους Τούρκους, οι οποίοι κατάφεραν όχι απλά να μειώσουν αλλά να περάσουν και μπροστά με 61-62 στο 29′, για να το κάνουν 66-62 στο 30′ οι Γουίλιαμς Γκος και Λαρεντζάκης.

Με τον Πίτερς να βάζει δύο τρίποντα η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στο +10 (72-62) στο 31′ αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν τα παράτησε, μείωσε σε 78-73 στο 34′ και σε 87-84 στο τελευταίο λεπτό, έχοντας εύστοχο τρίποντο με τον Σανλί στο τελευταίο σουτ. Το instant replay, όμως, έδειξε ότι το σουτ ήταν εκτός χρόνου και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 48-37, 66-62, 87-84