Μπάμπεργκ – ΑΕΚ: 77-73

Μπάμπεργκ - ΑΕΚ: Η αστοχία από τα 6.75 «πρόδωσε» την ΑΕΚ.

Μπάμπεργκ – ΑΕΚ: Ήττα στο… νήμα, η δεύτερη στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League, για τη μαχητικότατη ΑΕΚ επί γερμανικού εδάφους. Η Ένωση έπεσε με το τελικό 77-73 στην έδρα της Μπάμπεργκ, για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, με την ομάδα του Νίκου Ζήση να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 7-3.

Η αστοχία από τα 6.75 (7/24τρ.) «πρόδωσε» απόψε την ΑΕΚ, η οποία είδε την υπερπροσπάθεια της να πέφτει στο… κενό στα τελευταία 31΄΄ για τη λήξη, όταν ο Λαρεντζάκης είχε δύο φορές την ευκαιρία να σημειώσει την ανατροπή, αλλά τα τρίποντα του δεν βρήκαν στόχο…

Μεγάλη εμφάνιση από Σάκοτα (15π.) και Χάντερ (14π.), ενώ από την Μπάμπεργκ των μόλις 5 λαθών ξεχώρισε ο Ράις με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ «χτύπησε» στη ρακέτα, ενώ όταν βρήκε ρυθμό από τα 6.75 προηγήθηκε με 6-11. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, έδωσε τη δυνατότητα στους Γερμανούς να απαντήσουν και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -1 (19-20).

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ράις προσπάθησε με 5 διαδοχικούς πόντους να δώσει «ανάσα» στην Μπάμπεργκ (35-30), αλλά με τον Σάκοτα να… απαντά, η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Καρμπόν του πρώτου ημιχρόνου το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να σηκώσει κεφάλι στο σκορ και την Μπάμπεργκ να έχει έτοιμες τις… απαντήσεις από τα 6.75, για το 56-55 στο 30΄.

Μάχη «σώμα με σώμα» στον… επίλογο του αγώνα, με την Μπάμπεργκ να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 12-5, να προηγείται με 68-60, αλλά να βλέπει τους Χάντερ και Σάκοτα να ισοφαρίζουν στο 38΄ σε 71-71.

Με το σκορ, όμως, στο 73-73, η Ένωση είδε τον Σάκοτα να αστοχεί δύο φορές σε κομβικά σουτ και τον Ράις να αξιοποιεί το μπόνους των βολών, διαμορφώνοντας το 75-73.

Στα τελευταία 31΄΄ για τη λήξη, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία για το… προσπέρασμα με τον Λαρεντζάκη από τα 6.75, αλλά και στις δύο προσπάθειες ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε, βλέποντας τον Ρούμπιτ να διαμορφώνει από τη γραμμή των βολών το τελικό 77-73.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάρις 8, Ράις 13 (2), Ρούμπιτ 11, Τέιλορ 5 (1), Ζήσης 6, Αλεξάντερ 9, Χίκμαν 5 (1), Γέλοβατς 8 (1), Σμιντ 7 (1), Στάκι 5 (1).

ΑΕΚ: Γκρίφιν 11 (3), Χάντερ 14, Λαρεντζάκης 9 (1), Ματσιούλις 12, Σάκοτα 15 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 2, Ξανθόπουλος 3 (1).