Γιουβέντους: Αγκαλιά με τον τίτλο – Τα στιγμιότυπα από το ματς με τη Λάτσιο (vid)

Γιουβέντους: Μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 74', αλλά η πρωταθλήτρια έκανε ανατροπή - τίτλου στο Ολίμπικο της Ρώμης απέναντι στη Λάτσιο.

Γιουβέντους: Η πρωτοπόρος της Serie A ήταν τραγική για 70 λεπτά στο «Ολίμπικο», βρέθηκε να χάνει από τη Λάτσιο και δεν είχε σουτ στο τέρμα μέχρι να ισοφαρίσει (74ο λεπτό). Ακόμη κι έτσι όμως, με αντεπίθεση διαρκείας και με τον Ζοάο Κανσέλο να αλλάζει μόνος του το ματς, κέρδισε με 2-1 μέσα στη Ρώμη και ξέφυγε με 11 βαθμούς από τη Γιουβέντους. Έτσι οι “μπιανκονέρι” διατήρησαν το αήττητο τους την ώρα που η Λάτσιο βρίσκεται τρεις βαθμούς από την τετράδα.

Στο 10ο λεπτό ο Κορέα έκανε τη σέντρα σουτ με τον Ρουγκάνι να απομακρύνει σε κόρνερ και από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γουάλας πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Οι «λατσιάλι» πατούσαν καλύτερα και στο 19’ ο Σέζνι αναγκάστηκε σε δύσκολη επέμβαση μετά από σουτ του Κορέα και στο 27’ πρόλαβε και τον Αλμπέρτο μετά από τραγικό λάθος του Τσαν. Η Γιουβέντους ήταν εκτός αγώνα εντελώς και ο μόνος που την κρατούσε ήταν ο Σέζνι. Ο Πολωνός πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση στο 39’ σε σουτ του Παρόλο ενώ στο 42’ ο Ρουγκάνι έσωσε στη γραμμή μετά από όμορφο πλασέ του Ιμόμπιλε.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με το σουτ του Αλμπέρτο να ξύνει το δοκάρι των «μπιανκονέρι» στο 49’ και στο 57’ η κεφαλιά του Μπάστος πέρασε κι εκείνη ελάχιστα έξω. Τελικά όμως στο 59’ μετά από κόρνερ του Αλμπέρτο, ο Παρόλο βρήκε λίγο την μπάλα και ο Τσαν την έστειλε κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Μέχρι το 74ο λεπτό η Γιουβέντους δεν είχε σουτ στο τέρμα, αλλά έκανε δύο μαζεμένα σε εκείνο το σημείο κι έφτασε στην ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μπερναρντέσκι έκανε όμορη κούρσα και γύρισμα από αριστερά, ο Ντιμπάλα πλάσαρε στην κίνηση και ο Στρακόσια απέκρουσε αλλά ο Κανσέλο με νέο πλασέ εξ επαφής, έγραψε το 1-1.

Στο 78’ ο Κανσέλο βρέθηκε ξανά σε θέση βολής αλλά κόπηκε από τον Λέιβα και στο 87’ ο Λούλιτς έκανε πέναλτι στον Κανσέλο, ο Ρονάλντο ευστόχησε κι έκανε το 1-2.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Μπάστος (90′ Nέτο), Γουάλας, Λέιβα, Κορέα, Αλμπέρτο (82’ Μπερίσα), Παρόλο, Λούλιτς, Σάβιτς, Ιμόμπιλε (82’ Καϊσέδο)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Σάντρο, Μπονούτσι (42’ Κιελίνι), Ρουγκάνι, Ντε Σίλιο, Ματουϊντί (60’ Μπερναρντέσκι), Τσαν, Κόστα (70’ Κανσέλο), Μπεντανκούρ, Ρονάλντο, Ντιμπάλα

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26 Ιανουαρίου

Σασουόλο – Κάλιαρι 3-0 (9′ Λοκατέλι, 45′ πεν. Μπαμπακάρ, 87′ Μάτρι)

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 4-0 (33′ πεν. 56′ πεν. Κουαλιαρέλα, 68′ Λινέτι, 78′ Γκαμπιαντίνι)

Μίλαν – Νάπολι 0-0

Κυριακή 27 Ιανουαρίου

Κιέβο – Φιορεντίνα 3-4 (38′ Στεπίνσκι, 60′ πεν. Πελισιέρ, 89′ Τζόρτζεβιτς / 4′ Μουριέλ, 26′ Μπενάσι, 79′ 86′ Κιέζα)

Αταλάντα – Ρόμα 3-3 (44′ Καστάν, 59′ Τολόι, 71′ Σαπάτα / 3′ 33′ Τζέκο, 40′ Ελ Σααραουί)

Μπολόνια – Φροζινόνε 0-4 (18′ Γκιλιόνε, 21′ 75′ Τσάνο, 52′ Πιναμόντι)

Πάρμα – ΣΠΑΛ 2-3 (11′ πεν. 53′ Ινγκλέζε / 70′ Βαλότι, 75′ Πετάνια, 87′ Φάρες)

Τορίνο – Ίντερ 1-0 (35′ Ίτσο)

Λάτσιο – Γιουβέντους 1-2 (59′ αυτ. Εμρέ Τζαν / 74′ Κανσέλο, 88′ πεν. Ρονάλντο)