Ζενίτ – Ολυμπιακός: 66-75

Ζενίτ - Ολυμπιακός: Η ομάδα του Πειραιά έφυγε νικήτρια από τη Ρωσία.

Με νίκη έφυγε από τη Ρωσία ο Ολυμπιακός αφού κέρδισε 75-66 τη Ζενίτ για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Μετά τη νίκη της στην Αγία Πετρούπολη, η ομάδα του Πειραιά έχει πλέον θετικό ρεκόρ με 4-3 νίκες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού ήταν ο Χασάν Μάρτιν, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Βασίλης Σπανούλης και ο Σακιέλ ΜακΚίσικ. Από τη Ζενίτ που έχει πλέον 2-1 νίκες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπίλι Μπάρον με 13 πόντους, αν και ήρθε από τον πάγκο της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος στα τελευταία λεπτά, ήταν πολύ αποτελεσματικός στην άμυνα, ενώ μπήκαν τα κρίσιμα καλάθια που χρειάζονταν για να μην πλησιάζει η γηπεδούχος ομάδα σε απόσταση βολής. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 14 πόντους υπέρ του Ολυμπιακού. Να σημειώσουμε ότι τραυματίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποχώρησε ο Άαρον Χάρισον, που πονούσε στο γόνατο και δεν αγωνίστηκε στο β’ μέρος. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής στην Ελλάδα.

MVP ο Σακιέλ ΜακΚίσικ

Ο Βασίλης Σπανούλης συνεχίζει να μεγαλώνει τον μύθο του στη διοργάνωση. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός σε ακριβώς 20 λεπτά συμμετοχής (9 πόντοι από 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 5 κερδισμένα φάουλ), ο Χασάν Μάρτιν τα έβαλε όλα (16 πόντοι από 7/7 δίποντα και 2/2 βολές σε 23:30), όμως ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σακιέλ ΜακΚίσικ και όχι για το απίθανο κάρφωμα στην τέταρτη περίοδο, αλλά γιατί βρισκόταν ξανά σε κάθε σημείο του παρκέ. Ο Αμερικανός έβγαλε απίστευτη ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, έπαιξε στο 110% των δυνάμεών του, είχε 10 πόντους από 2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/5 βολές, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και πάρα πολλές κερδισμένες μονομαχίες στην άμυνα για να πάρει δικαίως το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

DreamLab app: Η Τεχνητή Νοημοσύνη μας βοηθάει να κάνουμε πιο έξυπνες διατροφικές επιλογές