Βαθμολογία Euroleague: Πως διαμορφώνεται μετά την νίκη του Ολυμπιακού

Βαθμολογία Euroleague: Ανέβηκε ο Πειραιάς στον βαθμολογικό πίνακα μετά την σπουδαία νίκη του επί της Μπάρτσα.

Μετά την πραγματοποίηση εξ΄αναβολής αγώνων για την 9η αγωνιστική της Euroleague, υπήρξαν αλλαγές στην κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα.  Πέρα από τον θρίαμβο του Ολυμπιακού (σ.σ. ανέβηκε στη 10η θέση με ρεκόρ 6-5) επί της Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη, η Αρμάνι Μιλάνο βύθισε κι άλλο τη Χίμκι, επικρατώντας με 102-93 στη Ρωσία, ενώ η Εφές επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της Βιλερμπάν με 72-68. Τέλος, η Ζενίτ πήρε ακόμα ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 85-72 της Βαλένθια στην Ισπανία.

Η σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπάρτσα με 88 – 96 σε έναν αγώνα που προσέφερε θέαμα και αγωνία. Σπουδαία εμφάνιση των Χάρισον και ΜακΚίσικ που στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έδωσαν όλα για να πάρουν το διπλό μέσα στην έδρα των Καταλανών.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Χασάν Μάρτιν με 17 πόντους, ο ΜακΚίσικ πρόσθεσε 16, ενώ ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός έχοντας 15 πόντους. Από πλευράς Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς είχε 16 πόντους, 15 ο Ντέιβιτς, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 9 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σύμφωνα με το Sportdog.gr, ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα τα έβαζαν όλα! Με τους Τζένκινς και Παπανικολάου να σκοράρουν κατά ριπάς από το τρίποντο, οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 0-12, υποχρεώνοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πάρει τάιμ άουτ από τα πρώτα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός είχε βάλει την Μπαρτσελόνα στα… σχοινιά και την χτυπούσε, παίζοντας με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 14 πόντους διαφορά (4-18) και στη συνέχεια με 15 (6-21 και 11-26). Σε εκείνο το σημείο οι Καταλανοί έβγαλαν αντίδραση και με ένα 6-0 σερί διαμόρφωσαν το 17-26 της πρώτης περιόδου. svg%3E

Το σίγουρο ήταν ότι η Μπαρτσελόνα θα αντιδρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι Πειραιώτες, βάζοντας στην επιθετική… εξίσωση και τους Μάρτιν-ΜακΚίσικ κατάφεραν να απαντούν στα καλάθια των γηπεδούχων, που όμως έριξαν αρκετά την διαφορά. Μετά το 22-32 η διαφορά άρχισε να πέφτει, με τον Μίροτιτς να κάνει πολύ καλό ματς, έχοντας και την βοήθεια των Ντέιβις και Κούριτς.

Χάνγκα και Μαρτίνεθ πρόσθεσαν και αυτοί τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ και το σκορ έγινε 34-37, με το ματς να γίνεται ξανά ντέρμπι. Με ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα κάνοντας το 38-45 και το 40-47 με ένα καλάθι του Μάρτιν, αλλά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να «ψαλιδίσει» την διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο, μόλις με 4 πόντους πίσω (47-51).

Ο Ολυμπιακός δεν… μάσησε από την απίστευτη πίεση της Μπαρτσελόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος, έχοντας απάντηση σε κάθε καλάθι των «μπλαουγκράνα». Ο Έλις με δικούς του πόντους ανέβασε το σκορ στο 47-55, ενώ με γκολ-φάουλ του Σλούκα και ένα ζευγάρι βολών η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +10 (50-60).

EUROPA LEAGUE 2020-2021 / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ – ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Οι Ερυθρόλευκοι τιμωρούσαν την άμυνα της Μπαρτσελόνα στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ συνέχισαν να είναι αρκετά εύστοχοι, φτάνοντας και στο +13 (50-63) με ένα ακόμα τρίποντο του τρομερού Παπανικολάου. Στη συνέχεια ο Μάρτιν πήρε το… όπλο του και με σερί πόντους διατηρούσε τον Ολυμπιακό σε ένα προβάδισμα 10-11 πόντων, με τους γηπεδούχους να μειώνουν 63-72 εν όψει της τελευταίας περιόδου.

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, που είδε την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί 14-5 και να φέρνει το ματς στα ίσια (77-77) μετά από πάρα πολλή ώρα. Σε αυτό το διάστημα ο ΜακΚίσικ είχε ένα κρίσιμο τρίποντο κάνοντας το 71-77, ενώ οι Ερυθρόλευκοι είχαν πολλά παράπονα και από την διαιτησία σε μια φάση όπου έγινε καθαρό φάουλ στον Σλούκα, όμως υπέδειξαν επιθετικό και έδωσαν και βολές στους Καταλανούς.

Η ισοφάριση σε 77-77 δεν πτόησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος έβγαλε έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή, τον Άαρον Χάρισον, που στην τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακός. Με ένα γκολ-φάουλ του διαμόρφωσε το 77-82 και στη συνέχεια έπαιξε τρομερές άμυνες, παίρνοντας και ένα κρίσιμο αντιαθλητικό κάνοντας το 82-86. Έπειτα ο ΜακΚίσικ σημείωσε ένα τεράστιο τρίποντο «γράφοντας» το 82-89 και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε και μείωσε με σερί πόντους του Καλάθη σε 88-91, ωστόσο ο χρόνος δεν έφτανε κι έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 88-96, την έκτη του στην φετινή Ευρωλίγκα.