Αθλητισμός

Μουντιάλ: Αρχίζουν σήμερα τα προκριματικά

Μουντιάλ: Αρχίζουν σήμερα τα προκριματικά
Μουντιάλ: Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων των προκριματικών για τις ευρωπαϊκές εθνικές ομάδες.
Μουντιάλ: Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων των προκριματικών για τις ευρωπαϊκές εθνικές ομάδες.

Ώρα Μουντιάλ για τη Γηραιά Ήπειρο. Οι εθνικές ομάδες της Ευρώπης ρίχνονται από σήμερα στη μάχη των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Από τις 55 ομάδες, που έχουν χωριστεί σε 10 ομίλους, μόνο οι 13 θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Σημειώνεται ότι οι τέσσερις εθνικές ομάδες που έφτασαν στα τελικά του Nations League, δηλαδή η Ιταλία, η Ισπανία, το Βέλγιο και η Γαλλία, βρίσκονται σε όμιλο των πέντε καθώς θα έχουν ρεπό όταν θα διεξαχθεί επί ιταλικού εδάφους το final four της διοργάνωσης. Απευθείας προκρίνονται οι δέκα πρώτες ομάδες των ομίλων.

Μουντιάλ: Πώς θα δοθούν τα άλλα τρία εισιτήρια

Τα άλλα τρία εισιτήρια θα βγουν από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετέχουν οι 10 εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση των ομίλων, και άλλες δύο από το Nations League, Αυτές οι δύο θα προκύψουν με βάση το ranking τους στο Nations League. Η κατάταξη είναι: Γαλλία, Βέλγιο, Ιταλία, Ισπανία, Ουαλία, Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Αλβανία, Αρμενία, Γιβραλτάρ, Νήσοι Φερόες. Συγκεκριμένα, θα δημιουργηθούν τρία διαφορετικά μονοπάτια, με ημιτελικά και τελικό, για να προκύψουν τον Μάρτιο του 2022 οι τρεις εθνικές ομάδες που θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Μουντιάλ

Μουντιάλ: Αρχίζουν σήμερα τα προκριματικά

Μουντιάλ: Ακολουθούν αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων των προκριματικών για τις ευρωπαϊκές εθνικές ομάδες

1ος όμιλος

Πορτογαλία Σερβία Ιρλανδία Λουξεμβούργο Αζερμπαϊτζάν

  • 24/3: Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν, Σερβία – Ιρλανδία
  • 27/3: Ιρλανδία – Λουξεμβούργο, Σερβία – Πορτογαλία
  • 30/3: Αζερμπαϊτζάν – Σερβία, Λουξεμβούργο – Πορτογαλία
  • 1/9: Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία – Ιρλανδία
  • 4/9: Σερβία – Λουξεμβούργο, Ιρλανδία – Αζερμπαϊτζάν
  • 7/9: Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία, Ιρλανδία – Σερβία
  • 9/10: Αζερμπαϊτζάν – Ιρλανδία, Λουξεμβούργο – Σερβία
  • 12/10: Σερβία – Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία – Λουξεμβούργο
  • 11/11: Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο, Ιρλανδία – Πορτογαλία
  • 14/11: Πορτογαλία – Σερβία, Λουξεμβούργο – Ιρλανδία

2ος όμιλος

Ισπανία Σουηδία Ελλάδα Γεωργία Κόσοβο

  • 25/3: Σουηδία – Γεωργία, Ισπανία – ΕΛΛΑΔΑ
  • 28/3: Γεωργία – Ισπανία, Κόσοβο – Σουηδία
  • 31/3: ΕΛΛΑΔΑ – Γεωργία, Ισπανία – Κόσοβο
  • 2/9: Γεωργία – Κόσοβο, Σουηδία – Ισπανία
  • 5/9: Κόσοβο – ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία – Γεωργία
  • 8/9: Κόσοβο – Ισπανία, ΕΛΛΑΔΑ – Σουηδία
  • 9/10: Γεωργία – ΕΛΛΑΔΑ, Σουηδία – Κόσοβο
  • 12/10: Σουηδία – ΕΛΛΑΔΑ, Κόσοβο – Γεωργία
  • 11/11: Γεωργία – Σουηδία, ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία
  • 14/11: ΕΛΛΑΔΑ – Κόσοβο, Ισπανία – Σουηδία

3ος όμιλος

Ιταλία Ελβετία Β. Ιρλανδία Βουλγαρία Λιθουανία

  • 25/3: Ιταλία – Β. Ιρλανδία, Βουλγαρία – Ελβετία
  • 28/3: Βουλγαρία – Ιταλία, Ελβετία – Λιθουανία
  • 31/3: Β. Ιρλανδία – Βουλγαρία, Λιθουανία – Ιταλία
  • 2/9: Ιταλία – Βουλγαρία, Λιθουανία – Β. Ιρλανδία
  • 5/9: Βουλγαρία – Λιθουανία, Ελβετία – Ιταλία
  • 8/9: Β. Ιρλανδία – Ελβετία, Ιταλία – Λιθουανία
  • 9/10: Λιθουανία – Βουλγαρία, Ελβετία – Β. Ιρλανδία
  • 12/10: Βουλγαρία – Β. Ιρλανδία, Λιθουανία – Ελβετία
  • 12/11: Ιταλία – Ελβετία, Β. Ιρλανδία – Λιθουανία
  • 15/11: Β. Ιρλανδία – Ιταλία, Ελβετία – Βουλγαρία

4ος όμιλος

Γαλλία Ουκρανία Φινλανδία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Καζακστάν

  • 24/3: Φινλανδία – Βοσνία Ερζεγοβίνη, Γαλλία – Ουκρανία
  • 28/3: Καζακστάν – Γαλλία, Ουκρανία – Φινλανδία
  • 31/3: Ουκρανία – Καζακστάν, Βοσνία Ερζεγοβίνη – Γαλλία
  • 1/9: Καζακστάν – Ουκρανία, Γαλλία – Βοσνία Ερζεγοβίνη
  • 4/9: Φινλανδία – Καζακστάν, Ουκρανία – Γαλλία
  • 7/9: Βοσνία Ερζεγοβίνη – Καζακστάν, Γαλλία – Φινλανδία
  • 9/10: Καζακστάν – Βοσνία Ερζεγοβίνη, Φινλανδία – Ουκρανία
  • 12/10: Καζακστάν – Φινλανδία, Ουκρανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη
  • 13/11: Βοσνία Ερζεγοβίνη – Φινλανδία, Γαλλία – Καζακστάν
  • 16/11: Βοσνία Ερζεγοβίνη – Ουκρανία, Φινλανδία – Γαλλία

5ος όμιλος

Βέλγιο Ουαλία Τσεχία Λευκορωσία Εσθονία

  • 24/3: Βέλγιο – Ουαλία, Εσθονία – Τσεχία
  • 27/3: Λευκορωσία – Εσθονία, Τσεχία – Βέλγιο
  • 30/3: Βέλγιο – Λευκορωσία, Ουαλία – Τσεχία
  • 2/9: Εσθονία – Βέλγιο, Τσεχία – Λευκορωσία
  • 5/9: Λευκορωσία – Ουαλία, Βέλγιο – Τσεχία
  • 8/9: Λευκορωσία – Βέλγιο, Ουαλία – Εσθονία
  • 8/10: Εσθονία – Λευκορωσία, Τσεχία – Ουαλία
  • 11/10: Εσθονία – Ουαλία, Λευκορωσία – Τσεχία
  • 13/11: Βέλγιο – Εσθονία, Ουαλία – Λευκορωσία
  • 16/11: Τσεχία – Εσθονία, Ουαλία – Βέλγιο

6ος όμιλος

Δανία Αυστρία Σκωτία Ισραήλ Νησιά Φερόε Μολδαβία

  • 25/3: Μολδαβία – Νησιά Φερόε, Σκωτία – Αυστρία, Ισραήλ – Δανία
  • 28/3: Δανία – Μολδαβία, Αυστρία – Νησιά Φερόε, Ισραήλ – Σκωτία
  • 31/3: Μολδαβία – Ισραήλ, Σκωτία – Νησιά Φερόε, Αυστρία – Δανία
  • 1/9: Δανία – Σκωτία, Μολδαβία – Αυστρία, Νησιά Φερόε – Ισραήλ
  • 4/9: Ισραήλ – Αυστρία, Σκωτία – Μολδαβία, Νησιά Φερόε – Δανία
  • 7/9: Αυστρία – Σκωτία, Δανία – Ισραήλ, Νησιά Φερόε – Μολδαβία
  • 9/10: Σκωτία – Ισραήλ, Νησιά Φερόε – Αυστρία, Μολδαβία – Δανία
  • 12/10: Νησιά Φερόε – Σκωτία, Ισραήλ – Μολδαβία, Δανία – Αυστρία
  • 12/11: Αυστρία – Ισραήλ, Δανία – Νησιά Φερόε, Μολδαβία – Σκωτία
  • 15/11: Αυστρία – Μολδαβία, Ισραήλ – Νησιά Φερόε, Σκωτία – Δανία

7ος όμιλος

Ολλανδία Τουρκία Νορβηγία Μαυροβούνιο Λετονία Γιβραλτάρ

  • 24/03: Λετονία – Μαυροβούνιο, Γιβραλτάρ – Νορβηγία, Τουρκία – Ολλανδία
  • 27/3: Μαυροβούνιο – Γιβραλτάρ, Νορβηγία – Τουρκία, Ολλανδία – Λετονία
  • 30/3: Τουρκία – Λετονία, Γιβραλτάρ – Ολλανδία, Μαυροβούνιο – Νορβηγία
  • 1/9: Τουρκία – Μαυροβούνιο, Λετονία – Γιβραλτάρ, Νορβηγία – Ολλανδία
  • 4/9: Λετονία – Νορβηγία, Γιβραλτάρ – Τουρκία, Ολλανδία – Μαυροβούνιο
  • 7/9: Μαυροβούνιο – Λετονία, Ολλανδία – Τουρκία, Νορβηγία – Γιβραλτάρ
  • 8/10: Γιβραλτάρ – Μαυροβούνιο, Τουρκία – Νορβηγία, Λετονία – Ολλανδία
  • 11/10: Ολλανδία – Γιβραλτάρ, Λετονία – Τουρκία, Νορβηγία – Μαυροβούνιο
  • 13/11: Νορβηγία – Λετονία, Τουρκία – Γιβραλτάρ, Μαυροβούνιο – Ολλανδία
  • 16/11: Ολλανδία – Νορβηγία, Μαυροβούνιο – Τουρκία, Γιβραλτάρ – Λετονία

8ος όμιλος

Κροατία Σλοβακία Ρωσία Σλοβενία Κύπρος Μάλτα

  • 24/3: Μάλτα – Ρωσία, Κύπρος – Σλοβακία, Σλοβενία – Κροατία
  • 27/3: Ρωσία – Σλοβενία, Κροατία – Κύπρος, Σλοβακία – Μάλτα
  • 30/3: Κύπρος – Σλοβενία, Σλοβακία – Ρωσία, Κροατία – Μάλτα
  • 1/9: Ρωσία – Κροατία, Σλοβενία – Σλοβακία, Μάλτα – Κύπρος
  • 4/9: Κύπρος – Ρωσία, Σλοβενία – Μάλτα, Σλοβακία – Κροατία
  • 7/9: Σλοβακία – Κύπρος, Ρωσία – Μάλτα, Κροατία – Σλοβενία
  • 8/10: Μάλτα – Σλοβενία, Ρωσία – Σλοβακία, Κύπρος – Κροατία
  • 11/10: Κροατία – Σλοβακία, Σλοβενία – Ρωσία, Κύπρος – Μάλτα
  • 11/11: Ρωσία – Κύπρος, Μάλτα – Κροατία, Σλοβακία – Σλοβενία
  • 14/11: Σλοβενία – Κύπρος, Κροατία – Ρωσία, Μάλτα – Σλοβακία

9ος όμιλος

Αγγλία Πολωνία Ουγγαρία Αλβανία Ανδόρα Σαν Μαρίνο

  • 25/3: Ανδόρα – Αλβανία, Ουγγαρία – Πολωνία, Αγγλία – Σαν Μαρίνο
  • 28/3: Αλβανία – Αγγλία, Σαν Μαρίνο – Ουγγαρία, Πολωνία – Ανδόρα
  • 31/3: Αγγλία – Πολωνία, Ανδόρα – Ουγγαρία, Σαν Μαρίνο – Αλβανία
  • 2/9: Ουγγαρία – Αγγλία, Ανδόρα – Σαν Μαρίνο, Πολωνία – Αλβανία
  • 5/9: Αγγλία – Ανδόρα, Αλβανία – Ουγγαρία, Σαν Μαρίνο – Πολωνία
  • 8/9: Ουγγαρία – Ανδόρα, Πολωνία – Αγγλία, Αλβανία – Σαν Μαρίνο
  • 9/10: Πολωνία – Σαν Μαρίνο, Ουγγαρία – Αλβανία, Ανδόρα – Αγγλία
  • 12/10: Αγγλία – Ουγγαρία, Σαν Μαρίνο – Ανδόρα, Αλβανία – Πολωνία
  • 12/11: Αγγλία – Αλβανία, Ανδόρα – Πολωνία, Ουγγαρία – Σαν Μαρίνο
  • 15/11: Πολωνία – Ουγγαρία, Σαν Μαρίνο – Αγγλία, Αλβανία – Ανδόρα

10ος όμιλος

Γερμανία Ρουμανία Ισλανδία Β. Μακεδονία Αρμενία Λιχτενστάιν

  • 25/3: Γερμανία – Ισλανδία, Ρουμανία – Β. Μακεδονία, Λιχτενστάιν – Αρμενία
  • 28/3: Αρμενία – Ισλανδία, Β. Μακεδονία – Λιχτενστάιν, Ρουμανία – Γερμανία
  • 31/3: Αρμενία – Ρουμανία, Λιχτενστάιν – Ισλανδία, Γερμανία – Β. Μακεδονία
  • 2/9: Λιχτενστάιν – Γερμανία, Β. Μακεδονία – Αρμενία, Ισλανδία – Ρουμανία
  • 5/9: Ισλανδία – Β. Μακεδονία, Γερμανία – Αρμενία, Ρουμανία – Λιχτενστάιν
  • 8/9: Αρμενία – Λιχτενστάιν, Ισλανδία – Γερμανία, Β. Μακεδονία – Ρουμανία
  • 8/10: Γερμανία – Ρουμανία, Ισλανδία – Αρμενία, Λιχτενστάιν – Β. Μακεδονία
  • 11/10: Ισλανδία – Λιχτενστάιν, Β. Μακεδονία – Γερμανία, Ρουμανία – Αρμενία
  • 11/11: Αρμενία – Β. Μακεδονία, Γερμανία – Λιχτενστάιν, Ρουμανία – Ισλανδία
  • 14/11: Β. Μακεδονία – Ισλανδία, Αρμενία – Γερμανία, Λιχτενστάιν – Ρουμανία

Γράψτε το σχόλιο σας

Διαβάστε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ PAGENEWS PAGENEWS.gr - App Store PAGENEWS.gr - Google Play

Το σχόλιο σας

Loading Comments